Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

Biyografi Türünün Özellikleri

Bu sayfamızda biyografi nedir sorusunun cevabını vererek biyografi türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Herhangi bir sanat, spor, bilim ya da politika adamının doğumundan ölümüne kadar geçen süre içerisinde hayatını anlatan eserlere biyografi adı verilmektedir. Bir kimse kendi hayatını kendisi anlatırsa bu eserlere de otobiyografi adı verilmektedir.

Biyografiler genellikle herkes tarafından tanınan, ünlü kişiler hakkında kaleme alınmaktadır. Sıradan kimselerin yaşam öyküsü hiç kimsenin ilgisini çekmeyeceğinden ünlü olmayan kişiler hakkında otobiyografi kaleme alınmamaktadır.

Otobiyografilerde yazar genellikle nesnel bir tutum sergilemekte, gerçekleri çarpıtmamaya çalışmaktadır. Ünlü kişilerin hayatı hakkında kaleme alınan otobiyografiler belge niteliği taşımaktadır. Biyografinin temel amacı, biyografisi yazılan kişiyi tanıtmak, onun hakkında bilgi vermektir. Bu eserler biyografisi yazılacak kişilerin hayatı hakkında verilen bilgilerden ibaret değildir. Biyografi yazarı anlatıma kendi sanatını da katarak okuyucunun ilgisini canlı tutmaya çalışmaktadır.

Biyografi ve Otobiyografi Farkı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. melis dedi ki:

  hakikaten çok açıklayıcı ve anlaşılır bir biyografi açıklaması olmuş teşekkürler beğendim :)

 2. melis dedi ki:

  hazırlanış olarak güzel ödevimi tamamladım sayenizde mükemmelsiniz :)

 3. melis dedi ki:

  harbiden çok iyi olmuş biyografi beğendim ödev bitmiş oldu sayenizde.

 4. Bilmen gerekmiyo dedi ki:

  Biyografide amaç ,söz konusu kişiyi tüm yönleriyle tanıtmaktır
  Açık ve sade bir dil kullanılır

Yorum Yaz