Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2018

Ziraat Bankasının Amacı Ve Çalışmaları Nelerdir?

Bu yazımızda ziraat bankasının amacı ve çalışmaları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nde son dönemde tarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde çiftçilere destek sağlamak amacıyla yabancı sermayenin Osmanlı topraklarına girişine izin verilmiştir. Yabancı sermaye kaynaklarının halka kredi vererek halkı borçlandırması yaşanmıştır.

Böyle bir durumda Osmanlı Devleti yerli sermaye ile Ziraat Bankası’nı kurmuştur. Ziraat Bankası, tarım ve hayvancılık konusunda çiftçiler için yeni imkan ve fırsatlar oluşturmak amacıyla, borç para toplayıp, çiftçilik işlerinin halledilmesi için kurulmuştur.

Ziraat Bankası, günümüzde kalkınma ve ekonomik istikrar için kredilendirme, banka hizmetleri, ithalat ve ihracat işleri için ekonomik destek, konut edindirme, emeklilere hizmet gibi faaliyetler yürütmektedir. Bu faaliyetler genel geçer bankacılık hizmetleri kapsamında, devlete bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aysu dedi ki:

    Ziraat bankası ülkemizin ilk bankasıdır bunu biliyorum zaten ama ziraat bankasının amacı ve çalışmaları konusunda pek bilgi sahibi değildim. Bu açıdan konu çok güzel anlatılmış bu yazıda.

Yorum Yaz