Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Z Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri

Bu yazımızda Z harfiyle başlayan hayvanlar isimleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayvanlar aleminde biyoçeşitlilik sayesinde türlerin farklılaşması ve türlerin sayısının artması söz konusudur. Genetik ve çevresel kalıtımlar türlerin farklılaşarak çoğalmasına neden olur. Ortak bir atadan gelerek verimli döller aktarıp nesillerini devam ettiren canlılar bir tür oluşturur.

Çevresel olarak kalıtım sağlamak adaptasyon ile gerçekleşirken yeryüzü şekilleri, iklim ve bitki örtüsü doğal bariyerler oluşturarak türlerin farklılaşmasını ve alt türlerin oluşmasını sağlar. Bu bakımdan farklı coğrafyalarda o bölgelere özgü hayvan türleri bulunmaktadır.

Z harfiyle başlayan hayvan isimleri şu şekildedir:

Zargana: İnce ve uzun bir balıktır. Alt ve üst çeneleri çok uzundur. Turna balıklarıyla akrabadırlar. Kuyruk bölgelerinde sırt ve yan yüzgeçleri bulunur. Kuyrukları da uzun üçgen şeklindedir. Boyları uzundur. İnce vücut yapısı vardır. Mavimsi ve gümüş gri pulları vardır. Solungaçlarının ardında da yüzgeçler bulunur.

 

Zebra: Attan küçüktür. Postu kaplana benzer. Siyah ve beyaz yatay çizgiler vücudunun enine kaplamaktadır. Boynuzları yoktur. Sürü halinde yaşarlar. Doğurarak çoğalırlar. Göç ederler. Sıcak iklimlerde yaşarlar. Çecik ve hızlı bir hayvandır.

 

Zebu: Bir sığır türüdür. Afrika’da yayılış gösterir. Tropikal iklimde yaşar. Kürek kemiklerinin üstünde hörgüçleri bulunur. Hörgüçleri koyu renktedir. Vücutları sarıya doğru kahve tonlarındadır. Boynuzları iki tane ve kısadır.

 

Zürafa: Çiftparmaklılar takımındandır. Zürafagiller ailesindendir. Memelidirler. Boyunları çok uzundur. Bacakları incedir. Gövdeleri geniştir. Boynuzları kısa ve karşılıklıdır. Ağaç yaprakları yiyerek beslenirler.

 

Z Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. HÜSEYİN GÜNEŞ dedi ki:

  çok sağolun arkadaslarimla isim şehir hayvan oynarken çok işime yarıyor

 2. Dilara dedi ki:

  öğretmenimiz çok beğendi, Z Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

  1. ela ayda dedi ki:

   bencede öyledir

 3. Ndmdjdbhd dedi ki:

  Zamburbeş

 4. Açelya dedi ki:

  Zebra siyah çizgili attan küçüktür . Sürü halinde yaşarlar çevik ve hızlıdır

 5. maide dedi ki:

  Z harfi ile başlayan hayvan isimleri ödevi için yardımcı oldu sağ olun. zebra ne ya ilk defa duydum. buradakilerden başka var mı bilen yazarsa sevinirim arkadaşlar.

  1. Anonim dedi ki:

   Belgesel izle

   1. ela ayda dedi ki:

    aynen zebra’yı bilmeyen de yoktur.

Yorum Yaz