Yunus Emre Haftası İle İlgili Yazı

Bu yazımızda Yunus Emre Haftası ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yunus Emre, alim, mutasavvıf, şair, halk adamı olan bir insandır. Anadolu’nun mayasının yoğrulmasında seksen yıllık ömrü hayatında birçok emekleri olmuştur. 1240 yıllarında Eskişehir’de doğmuştur. Anadolu’yu ve civar coğrafyaları karış karış gezmiştir.

 

Yunus Emre, Anadolu gibi bir coğrafyasını Medeniyetler Beşiği şan ve şöhrete muvafık bir hayat sürmüştür. Yazdığı şiirler, ettiği nasihatler, verdiği dersler, gösterdiği yollar, açtığı ufuklar, değiştirdiği bakışlar, işlediği gönüller, sahiplendiği topraklar bir medeniyetin harçları olarak yüzlerce yıllık bir birikim oluşturmuştur.

Yunus Emre, ilham veren bir şahsiyettir. Asırlar öncesinden söylediği sözlerle, günümüzden asırlar sonrasına ışık tutmaktadır. Bu da Yunus Emre’nin hayatın gerçek gayesini anladığını, insanı ne derece çözüp ortaya koyduğunu ve insan fıtratının değişmezliği üzerindeki tespitlerini tabi ve dini olarak ortaya koyduğunu gösterir.

İslam dininin gerçek manada yaşanmasında, hayattaki engelleri bir bir aşmadaki başarısı ve insanlara ilham olması, Yunus Emre’yi gerçek bir mutasavvıf yapmıştır. Tasavvufun gerçek manasını kavramış ve Allah’ın koyduğu hudutlar merkezinde bir çevre oluşturmuştur. Bu çevre bütün insanlığı kuşatmaktadır.

Yunus Emre asırlar boyunca konuşulan bir şahsiyet olarak dünyaca ünlüdür. Bütün dünya tarafından bilinen Yunus Emre’yi anlamak, anlatmak ve anmak için Yunus Emre Haftası olarak idrak edilen senenin belli günleri bütün dünyada ilgiyle takip edilmektedir.

Yunus Emre, Anadolu’dan çıkmış ama bütün medeniyetlere mal olmuş, onları etkilemiş ve çizgisinden ödün vermemiştir. Yunus Emre’yi anlayınca medeniyeti anlayacağız.

Yunus Emre Haftası İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.