Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

Yeraltı Ve Yerüstü Kaynakları Nelerdir?

Bu yazımızda Yeraltı ve yerüstü kaynakları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yeraltı ve yerüstü kaynaklar enerji elde edilebilen, insanlığın hizmetine sunulabilen ve insanların ihtiyacını karşılayan kaynaklardır. Bu kaynakların bir kısmı yer altında bir kısmı yer üstünde bulunmaktadır.

 

Yer altında bulunan kaynaklara, yeraltı kaynakları, yer üstünde bulunan kaynaklara yerüstü kaynakları denmektedir. Yeraltı ve yerüstü kaynakları coğrafik özelliklerle dağılım gösterir. Bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri ve iklim yerüstü kaynaklarının oluşmasına neden olur. Yeraltı kaynaklarının oluşması biraz zamana bağlıdır, biraz da yer kabuğu hareketlerinden etkilenir.

Yerüstü kaynakları;

Akarsular, yerüstü kaynaklarının başında gelir. Su kaynaklarının en kullanılabilir şeklidir. Akarsular denize dökülür. Genelde tatlı su kaynaklarıdır. Yağmur ve kar sularının yataklarda birikmesiyle oluşur. Akarsular, tarımda, hayvancılıkta, günlük hayatta ve enerji üretiminde kullanılır.

Bitki örtüsü, iklim ve yeryüzü şekillerinin etkisiyle oluşan bitki örtüsü biyoçeşitliliği sağlayan en önemli unsurdur. Ayrıca tarımın gelişmesi ve hayvancılığın yaygınlaşmasını sağlar. İnsanlar için ekonomik ve hayati kaynak oluşturur.

Yeryüzü şekilleri, dağlar, ovalar, platolar, vadiler, kanyonlar gerek ekonomik faaliyetler gerekse turistik faaliyetler için kaynak oluşturur.

Denizler ve göller, tuzlu ve sodalı su kaynaklarıdır. Ayrıca tatlı ve saf su kaynakları olanı da vardır. Su kaynağı olarak kullanılır. Ekolojik dengenin oluşmasını sağlayan ve su döngüsü oluşturan kaynaklardır.

Yeraltı kaynakları;

Maden kaynakları, demir, krom, bakır, altın, bor, kömür, petrol gibi maddelerin oluşturdukları kaynaklardır. Yeraltında uzun yıllar zarfında oluşur.

Maden kaynakları, rezervler şeklinde bulunur. Belli bölgelerde belli miktarlardadır. Enerji kaynağı olarak kullanılır. Özellikle petrol, doğalgaz ve kömür enerji kaynaklarıdır.

Diğer elementlerin madenleri ise sanayi, ticaret, ulaşım, sağlık ve benzeri alanlarda kullanılır. Üretim için hammadde oluşturur.

Yeraltı Ve Yerüstü Kaynakları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yusuf3 dedi ki:

  Beğendim😛😃😊😋😄😁

 2. Azad korkmaz dedi ki:

  Hey çok güzel olmuş.Okulun en çalışan öğrencisiyim.Kıskananlar çatlasın

  1. hiranur dedi ki:

   ben turkiyenin en çalışkan cocuguyum

 3. mine dedi ki:

  teşekkür ederim, tam istediğim gibi, yer altı ve yer üstü kaynaklarımız ödevim kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 4. Egi dedi ki:

  Cok iyi ya yer altı ve yer üstü kaynakları ile ilgili yazı en iyi kopya burası. :)

Yorum Yaz