Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Yeraltı Suları Nedir Kısaca

Yağmur ve kar sularının yer altındaki geçirimli tabakalardan sızarak geçirimsiz bir tabaka üzerinde birikmesiyle oluşan kaynaklara yeraltı su kaynakları adı verilir. Yer altı suları büyük ölçüde yağmur suları ile beslenir. Arazinin geçirimlilik oranı ve kayaçların gözeneklilik derecesi yağmur sularının yer altına sızma miktarını yakından etkilemektedir. Çok fazla yağış alan ve geçirimli tabakaları fazla olan araziler de yer altı su kaynakları bakımından zengin kaynaklardır.

Sular, akifer içinde birikir ve yeryüzüne çıktığında bir çok su kaynağını meydana getirir. Bu nedenle de kaynaklar meydana getirdikleri yerlere göre çeşitli adlarla isimlendirilir.

  • Yamaç (Vadi) Kaynağı: Vadi yamaçlarının yer altı suyunun tabakasını kestiği alanlarda meydana gelen kaynaklardır.
  • Karstik Kaynaklar: Kolayca eriyebilen karstik arazilerin erimesiyle birlikte oluşan boşluklarda biriken suların yeryüzüne çıkmasıyla meydana gelen su kaynaklarıdır.
  • Fay Kaynağı: Kırıklı yapıları olan tabakalarda kırıklı hat boyunca sızarak yeryüzüne çıkan suların oluşturduğu kaynaklardır.
  • Gayzer: Volkanik bölgelerde sıcak gazların basıncıyla yeryüzüne su ve buhar olarak çıkan su kaynağıdır. Yeni Zelanda ve İzlanda’da bir çok gayzer örneği vardır.
  • Artezyen: İki geçirimsiz tabaka arasında bulunan geçirimli tabakada biriken ve yeryüzüne sondaj işlemi ile çıkarılan su kaynaklarıdır.

Yeraltı Suları ve Kaynakları Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz