Bir Tarihçi Çalışmalarında Hangi Yöntemleri Kullanmaz

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-11-08 09:44:56Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

İnsanların geçmişte yaşamış olduğu olayları yer ve zaman bilgileri vererek neden ve sonuç ilişkisi içinde araştırıp, inceleyen ve açıklayan bilim dalına Tarih adı verilir.

Tarih oldukça geniş bir bilim dalıdır ve bu nedenle de farklı konuları, farklı dalları ve kolları vardır; bu alanlar ayrı ayrı yöntemlerle, tekniklerle araştırılır ve açıklanır.

Tarihi çalışmalarında tarih bilim adamları objektif yani tarafsız olurlar ve böylece nesnel bilgiler ortaya koyarlar. Tarih bilim adamları çalışmalarında bir çok yöntem kullanırlar ancak tarihi olayların özelliklerinden dolayı asla kullanamayacakları yöntemlerde vardır. Bu yöntemler deney ve gözlem yöntemleridir.

Tarih bilim adamları deney ve gözlem yöntemlerini kullanamazlar çünkü tarih, geçmişteki olayları inceleyen bir bilim dalıdır ve bu nedenle de geçmiş olaylar kapsamında deneyler yapmak imkansızdır. Aynı şekilde tarihi olaylar geçmişte yaşanıp ve bitmiş olaylar olduğundan dolayı o olayları gözlemlemek de olanaksızdır. Bu nedenle de bir tarihçi çalışmalarında deney ve gözlem yöntemlerini kullanamaz.

Bir Tarihçi Çalışmalarında Hangi Yöntemleri Kullanmaz Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.