Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Yazılı Kurallara Ve Yazılı Olmayan Kurallara Uyulmaması Durumunda Uygulanan Yaptırımları Karşılaştırınız.

Bu yazımızda yazılı kurallara ve yazılı olmayan kurallara uyulmaması durumunda uygulanan yaptırımları karşılaştırınız.

Yazılı olan ve yazısız olan kurallar toplum düzeninin sağlanmasında ve adaletin yerine getirilmesinde sosyolojik olarak oluşturulan ve zaman içinde yerleşik hale gelen kurallardır. Yazılı kurallar, hukuk kurallarıdır. Yazısız kurallar ise, ahlak ve gelenek ve görenek kurallarıdır.

Yazılı kurallara ve yazısız kurallara uyulmaması durumlarında toplumda farklı sonuçlar yaşanmaktadır. Yazılı kurallara uymamanın cezası kanuni olarak para cezası ve hapis cezasıdır. Yazısız kuralların cezaları için toplumsal reflekslerden meydana gelen uyarma, kınama ve dışlama aşamalarından oluşmaktadır. İtibar zedelenmesi, güvensizlik gibi durumlar da ortak yanlar olarak suçun bir karşılığı olarak insanların ortak tavrı şeklinde meydana gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    Çok sağ olun anlaşılır ve açık olmuş ödevime çokça yaradı hazırlayanlara teşekkürlerimi iletiyorum

  2. Irem dedi ki:

    teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  3. eda dedi ki:

    Yazılı kurallara uyulmaması durumunda uygulanan yaptırımlar hapis ve para cezalarıdır. Ama yazılı olmayan kurallara uyulmaz ise toplum tarafından dışlanma gibi yaptırımlar uygulanır.

Yorum Yaz