Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2021

Yasuo Kuniyoshi kimdir

Yasuo Kuniyoshi kimdir, Yasuo Kuniyoshi biyografi hayatı

Yasuo Kuniyoshi (Doğum tarihi 1 Eylül 1893, Okayama, Japonya – Ölüm tarihi 14 Mayıs 1953, Wood­stock, New York, ABD), Japon asıllı ABD’ li ressam. Sanatçı birliklerine önderlik etmiş etkili bir öğretmendir.

yasuo-kuniyoshi1906’da ABD’ye gitti. Ertesi yıl Los Ange­les Sanat ve Tasarım Okulu’nda resim öğrenimine başladı. 1910’da New York kentine yerleşerek Ulusal Tasarım Akade­misinde ve Sanat Öğrencileri Birliği’nde eğitim gördü. İlk çizim ve resimlerinde bitki ve hayvanları naif bir düşsellik ve hoş bir mizah anlayışı içinde işledi. Jules Pascin’in etkilerini yansıtan “Yorgunum” (1938, Whitney Müzesi, New York) gibi olgunluk dönemi çalışmalarında daha çok duyumsal kadın figürlerine yer verdi. II. Dünya Savaşı’nın başlaması toplumsal ve siyasal açıdan bilinçlenmesine ve bu bilinci, kökle­rini Japon resim geleneğine dayandırdığı kendine özgü resimsel simgelerle yansıtma­sına yol açtı. Renk kullanımında toprak renklerinden ışıltılı pastel tonlara yöneldi.

Kuniyoshi, sağlığında Whitney Müzesi’nde büyük bir toplu sergisi açılan (1948) ilk ressam, Ressam Hakları Derneği’nin de ilk başkanıydı. 1933’ten başlayarak Sanat Öğrencileri Birliği’nde, ayrıca New York’ taki New School for Social Research’te ve Woodstock’taki sanatçı kolonisinde ders verdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz