Yaşadıkları Ortam Dikkate Alındığında Soğukkanlı Hayvanların Vücudunda Çevre Sıcaklığının Azalmasına Paralel Olarak Hangi Değişiklikler Görülür Açıklayınız.

Aşağıda yaşadıkları ortam dikkate alındığında soğukkanlı hayvanların vücudunda çevre sıcaklığının azalmasına paralel olarak hangi değişiklikler görülür açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Yaşadıkları ortam dikkate alındığında soğukkanlı hayvanların vücudunda çevre sıcaklığının azalmasına paralel olarak birçok değişiklikler gerçekleşir. Metabolizma faaliyetleri açısından canlıların vücudunda sıcaklığa bağlı bazı değerler azalmakta ve artmaktadır.

Yaşadıkları ortam dikkate alındığında soğukkanlı hayvanların vücudunda metabolizma faaliyetleri düşer. Enerji seviyesi ve üretimi düşer. Kalp atım hızı düşer. solunum hızı da düşer. Sıcaklık canlı vücudunda iç dengelerin kurulmasında oldukça etkilidir. Soğuk olması canlı vücudunda canlılık faaliyetlerinin giderek azalmasına neden olur. Bu azalış sıcaklık düştükçe daha da azalır. Sıcaklık yükseldikçe normale döner.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.