Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Yaşadığınız İlin Nüfus Yoğunluğu Nedir? Bunda Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda yaşadığınız ilin nüfus yoğunluğu nedir bunda etkili olan faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yaşadığımız il, ülkemizin en kadim şehirlerinden biri olarak tarihi, siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkilerin merkezinde olan bir şehirdir. İstanbul, yüz ölçümü olarak en küçük şehirlerden biri olarak nüfus yoğunluğu en fazla olan şehirlerden biridir. Gerek coğrafik özellikleri, gerek siyasi, sosyal ve ticari avantajları bakımından tarih boyunca en gözde şehirlerden biridir.

İstanbul’un nüfusunun yoğun olmasının nedenleri, yüz ölçümünün küçük olması, iki kıtayı birbirine bağlaması, deniz ulaşımı ve ticaretinin merkezi olması, serbest piyasa ticaretinin merkezi olması, tarihi eserlerle çevrili olması, yeraltı zenginliklerinin olması, su kaynaklarının bulunması, yeryüzü şekillerinin elverişli olması, iklim özelliklerinin elverişli olması şeklindedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kadir dedi ki:

    Yaşadığım ilin nüfus yoğunluğu en yüksek olan yerlerden biridir. Ben Kocaeli’de oturuyorum. Kocaeli’nin nüfusunun yoğun olmasında etkili olan faktörler; sanayi,ticaret,ulaşım,turizm ve diğer ekonomik etkinliklerin gelişmesidir.

Yorum Yaz