Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Yaşadığınız Bölgenin İklimi Hayatınızı Nasıl Etkiliyor?

Bu yazımızda yaşadığınız bölgenin iklimi hayatınızı nasıl etkiliyor kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir. Bu iklim tipleri yedi coğrafik bölgemizde etkili olmaktadır. Bu tesir alanı batıdan doğuya doğru gidildikçe şekillenmektedir. Karadeniz İklimi, Akdeniz İklimi ve Karasal İklim ülkemizde görülen iklim çeşitleridir.

Karasal İklim, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, İç Anadolu Bölgesi’nde ve Marmara Bölgesi’nin bir bölümünde görülmektedir. Akdeniz İklimi, Akdeniz Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Ege Bölgesi’nde ve Marmara Bölgesi’nde görülmektedir. Karadeniz İklimi ise Karadeniz Bölgesi’nde ve Marmara Bölgesi’nde görülmektedir.

Görüldüğü gibi Marmara Bölgesi’nde üç iklim tipi de görülmektedir. Bu da hava olaylarının çok sık değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle günlük hayatta özellikle ara mevsimlerde havanın tezatlı olması insanları olumsuz yönde etkiler. Bir anda yağmur yağıp bir anda güneş açabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. metin dedi ki:

    Yaşadığım bölgenin iklimi hayatımı doğrudan etkiliyor. Mesela Ben Ankara’da yaşıyorum. Kış mevsimi ağır geçer burada sert, soğuk ve kuru bir havası vardır. Yazları ise kuraktır.

Yorum Yaz