Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Sizce Aynı Gün İçerisinde Bodrum ve Ardahan da Neden Farklı Hava Olayları Yaşanmaktadır?

Bu yazımızda sizce aynı gün içerisinde Bodrum ve Ardahan da neden farklı hava olayları yaşanmaktadır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmektedir. Bununla beraber, ülkemizde coğrafik özellikler bakımından yedi farklı bölge bulunmaktadır. İklim özellikleri, bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri üzerinde de etkili olmaktadır. Ülkemizde yükselti batıdan doğuya doğru gidildikçe artmaktadır. Bu nedenle hava olayları da batıdan doğuya doğru gidildikçe değişmektedir.

Ülkemizin güney sahilleri ılıman iklim kuşağındayken, ülkemizin doğu bölgeleri karasal iklim kuşağındadır. Bu nedenle gün içinde de olsa güneyde bulunan Bodrum ile doğuda bulunan Ardahan arasında farklı hava olayları yaşanmaktadır. Bunun nedeni yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleridir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eylem dedi ki:

    Bence aynı gün içerisinde Bodrum ve Ardahan da farklı hava olaylarının yaşanmasının nedeni; iklim farklılıkları, yeryüzü şekilleri ve enlem farklılıklarıdır. Bu nedenler dolayısıyla farklı hava şartları görülür.

Yorum Yaz