Yapay ve Doğal Sınıflandırma Karşılaştırma

Yapay ve doğal sınıflandırma nedir, yapay ve doğal sınıflandırma arasındaki farklar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Canlılar benzer ve farklı özelliklerine göre ayrılır ve belirli bir gruplandırmaya tabii tutulurlar. Canlıların benzer özelliklerine göre sınıflandırılmasına ise sınıflandırma denmektedir. Canlıların sınıflandırılması ile ilgili çalışmalar yapan bilim dalına ise Biyosistematik adı verilmektedir.

Yatay sınıflandırma; yatay sınıflandırmanın diğer adı Ampirik sınıflandırmadır. Yapay sınıflandırmaya göre canlıların dış görünüşlerine ve yaşadıkları çevreye bakılır. Ancak günümüzde yapay sınıflandırma çok fazla kullanılmamaktadır.

Yapay sınıflandırma; temel analog (görevdeş) organlar ve şekil benzerliğine dayanmaktadır.

Doğal sınıflandırma; Doğal sınıflandırmanın diğer adı Filogenetik sınıflandırmadır. Doğal sınıflandırma, canlıların dokularına, organlarının köken bağlantılarına bakılarak yapılan bir sınıflandırma türüdür.

Doğal sınıflandırma; homolog (kökendeş) organlar ve kalıtsal benzerlik temeline dayanmaktadır.

Bu çalışmalar sayesinde canlılar belirli özelliklerine ve kriterlerine bağlı olarak belirli canlı gruplarına ayrılırlar ve böylece canlılar belirli bir sistematiğe göre gruplandırılmış olur.

Yapay ve Doğal Sınıflandırma Karşılaştırma Hakkındaki Yazımız İçin Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.