Uzayda Yaşam Hakkında Bilgi

Uzayda yaşam hakkında kısa bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Uzayda yaşam olup olmadığı konusunda hala tartışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Ancak uzayda yaşam olup olmayacağı konusunda uzaya giden astronotlar, bir çok tecrübelerini anlatmışlardır.

Uzayda kütle çekimi yok denecek kadar az olduğundan dolayı astronotlar her hareketine dikkat etmek durumundadırlar. Yemek yerken dikkat etmeleri gereken astronotlar, uzayda yer çekimi az olduğundan dolayı yiyeceklerin havalanabileceğini ifade etmektedirler. Çünkü uzaydaki yiyeceklerin bir çoğunun suyu süzülmüştür bu nedenle de yiyecekler daha hafiftir.

Uzayda uyumak oldukça zordur. Uzaya çalışmalar için giden astronotlar, uyumak için zorlanırlar hatta bazı uzaylar, uzay aracında asılı kalmadan uyurken bazı astronotlar da fermuarlı bir tulumda uyumaktadırlar.

Uzayda temizlenmek için duş veya banyo olmadığından dolayı astronotlar süngerler yardımıyla temizlenir. Uzayda çıkan çöpler ve atıklar torbalanmak durumundadır çünkü atıkların atılabileceği yerler uzayda bulunmamaktadır. Tuvaletler vakumlu olduğundan dolayı zorluk çekilmemektedir. Vakumlu klozetler sayesinde artıklar vakumla temizlenmektedir.

Uzaya giden astronotlar her gün spor yapmak zorundadırlar. Yer çekimi uzayda çok az hissedilir ve bu yüzden de insan vücudundaki kaslar ve kemik dokuları yok olmaya başlar.

Tüm bu nedenlerde dolayı her ne kadar uzayda yaşam olup olmadığı konusunda kesin bir kanıya varılmamış olsa da uzayda yaşamın zor olduğu bir kesindir.

Uzayda Yaşam Hakkında Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

31 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.