Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Yakıt Nedir Yakıt Türleri Nelerdir?

Bu yazımızda yakıt nedir yakıt türleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yanan cisimlere yakıt denir. Yakıt, özel olarak yanan maddelerden oluşur. Bu nedenle yakıt deyince aklımıza yanmak için üretilmiş, işlenmiş ve kullanıma hazır maddeler gelir. Yakıt, oksijenle ya da oksijenli havayla tepkimeye girerek ısı meydana getiren maddelere denir.

 

Yakıtlar katı, sıvı ve gaz olmak üzere üçe ayrılır. Katı yakıtları sosyal hayatta ısınmak için kullanırız. Sıvı yakıtları ise akaryakıt olarak bilmekteyiz. Ulaşımda akaryakıt alternatifleri kullanılmaktadır. Gaz yakıtlar ise günümüzde yaygınlaşarak devam eden ve ısınmada ve üretimde kullandığımız yakıtlardır.

Yakıtların esas maddesi karbon teşekküldür. Karbon ve oksijen tepkimesi sonucunda yanma olayı gerçekleşir. Böylece yakıtlardan faydalanılır.

Yakıt türleri şu şekildedir:

Katı Yakıtlar

Katı yakıtlar iki türlüdür. Doğal ve suni olmak üzere ayrılırlar. Doğal yakıtlar doğadan elde edilen ham yakıtlardır. Suni yakıtlar ise işlenerek elde edilen yakıtlardır.

Doğal yakıtlar: Doğal yakıtlar maden olarak yer altından çıkan kömür ve çeşitlerinden oluşur. Taşkömürü, linyit, esmer kömür, antrasit en bilindik kömürlerdir.

Suni yakıtlar: Doğal katı yakıtlardan elde edilen kok ve odun gibi yakıtlardır.

Sıvı Yakıtlar

Akaryakıt olarak da bilinirler. Ham petrol ya da kömür katranından elde edilen yakıtlardır. Ham petrolü işlemek, katranı işlemekten daha kolay ve az maliyetlidir. Benzin, mazot gibi yakıtlar akaryakıttır. Sıvı yakıtlar da doğal ve suni olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğal yakıtlar: Ham petrolün ayrıştırılmasıyla meydana gelir.

Suni yakıtlar: Katı doğal yakıtlardan, petrolden ve sentez yoluyla üretimden elde edilen yakıtlardır.

Gaz Yakıtlar

Fosil yakıtlardan kömürden elde edilen hidrokarbon içerikli yakıtlardır. Gaz olarak tüketilirler. Hayvansal veya bitkisel olarak gaz yakıt elde etmek mümkündür.

Yakıt Nedir Yakıt Türleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ceycey d dedi ki:

  çok yardımcı oldu bu ama biraz uzun olmuş

 2. Çalışkan dedi ki:

  Çok güzel bir site çok işime yaradı mükemmel

 3. didem dedi ki:

  Teşekkürler iyi bir kaynak olmuş :) <3

 4. Yusuf dedi ki:

  beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, yakıt nedir kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

  1. simay dedi ki:

   mal bende sınf ve okul birincisiyim

   1. istanbul 1. dedi ki:

    bende ıstanbul birincidiyim var mı bu arada mal sensin cnm benim

  2. 💫 dedi ki:

   Emin misin ? :D

 5. temel dedi ki:

  çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, yakıt nedir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 6. sevda dedi ki:

  Ödevimi yaparken yakıt türleri kaça ayrılır araştırırken bu yazıya denk geldim iyi ki de denk gelmişim çok güzel bir yazı ve çok güzel bir site. Oldukça yardımcı ve destekçisiniz.

  1. simay dedi ki:

   aynen şekerim seni çok seviyorum ayyyy çok tatlısın yaaaaa

Yorum Yaz