Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Yağda Eriyen Vitaminler ve Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda yağda eriyen vitaminler ve özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Vitaminler düzenleyici maddelerdir. Düzenleyici maddeler olarak vitaminler dışarıdan hazır alınmaktadır. Vitaminler ikiye ayrılmaktadır. Yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler farklı özelliklere sahiptir. A, D, E, K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir. B ve C vitaminleri de suda eriyen vitaminlerdir.

Yağda eriyen vitaminler ve özellikleri şu şekildedir:

*A Vitamini: Göz sağlığı için gerekli olan vitamindir. Vücut sistemlerinin düzenlenmesini sağlar. Kan ayarlarının gerçekleşmesini sağlar. Kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Vücutta destek ve sinir sistemlerinin gelişmesini sağlar. Göz kusurları ve hastalıklarına karşı iyileştirici ve düzenleyici bir rolü vardır.

*D Vitamini: Kalsiyum ve fosforun kemiğe geçmesini sağlar. Kemik ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Depresyonu önler. Kemik erimesini önler. MS hastalığını önler. Düzenleyici olarak deriden nüfuz ettiğinde kemikleri de besler.

*E Vitamini: Kalp ve damar hastalıkları, unutkanlık gibi hastalıkların önlenmesinde düzenleyici olarak kullanılır. Kan, kas dokuları için oldukça önemli bir yere sahiptir. E vitamini cilt sağlığını etkiler. Cildin gençleşmesini sağlar. Derideki kırışıklıkları önler.

*K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bakteriler tarafından insan bağırsağında üretilebilen tek vitamindir. Vücut proteinlerinin yapımında rol alır.

Vitaminler düzenleyici ve destekleyici minarellerdir. Dışarıdan hazır olarak alınır. Yağda eriyen vitaminlerden K vitamini insan bağırsağında üretilen tek vitamin olma özelliğine sahiptir.

Yağda Eriyen Vitaminler ve Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz