Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Vücudumuzun Bölümleri ve Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda vücudumuzun bölümleri ve görevleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Vücudumuz üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar baş, gövde ve kollar ve bacaklardır. Baş bölgesi, omuzların üstünde duran ve merkezi sinir sisteminin yönetiminin yer aldığı beynin kafatası içinde faaliyetlerine devam ettiği, göz, kulak ve burun gibi duyu organlarının ger aldığı ve gövdenin dışarı ile olan bağlarının da bulunduğu bir yerdir.

Baş, vücuttan ayrı olarak çalışamaz. Baş en hayati bölümdür. Başını kaybetmek hayatını kaybetmek demektir. Bu nedenle vücut bölümlerinde bütün sistemlerin çalışmasını sağlayan baştır. Kafatası içinde bulunan beyin bütün vücudu kontrol eder.

Gövde kısmı ise iç organların bulunduğu yerdir. Kemik ve derilerle kaplıdır. Gövde kısmında çeşitli sistemlerde görev alan iç organlar bulunmakta ve kemiklerle korunmaktadır. Kalp, akciğerler, karaciğer, mide, bağırsaklar, pankreas, diyafram, böbrekler gövde bölümünde bulunmaktadır. Gövde vücut üyelerinin bağlı olduğu yerdir. Ana vücut kısımlarındandır.

Kollar ve bacaklar ise üyeler olarak vücut bölümlerindendir. Kollar ve bacaklar yürümeyi, dik durmayı ve dengeli olmayı sağlar. İş görmede kas ve kemiklerle birlikte destek ve hareket sisteminin görevlerini yerine getirmede etkili olurlar. 

Vücudumuz bu üç ana kısımdan oluşur. Bunun haricinde her canlı hücrelerden oluşur. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturur. sistemler bir araya gelerek organizmayı oluşturur.

Vücudumuzun Bölümleri ve Görevleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esra dedi ki:

    kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, vücudun bölümleri ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  2. sidar dedi ki:

    Vücudumuzun bölümleri ve görevleri nelerdir sorusunu araştırıp resmederek elde ettiğiniz bilgilerle sunum yapmamızı istemişti öğretmenimiz. Tüm bilgilere sizin sayfanızda ulaştım sağolun.

Yorum Yaz