Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Volkanizma Nedir Kısa Bilgi

Bu yazımızda volkanizma nedir kısa bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yeryüzü katmanlardan oluşmaktadır. Yerkabuğunda yer alan eriyik haldeki magma tabakası yüksek sıcaklıklara ulaşmaktadır. Magma tabakasıyla, yeryüzü arasında geçiş noktaları bulunabilir. Bu geçiş noktaları tamamen doğal yollardan oluşur. Kırılmalar, çatlamalar, yer değiştirmeler magma ile yeryüzü arasında yol olur.

Volkanizma, magma tabakasının yerkabuğunda kendine yol bularak yeryüzüne katı, sıvı ve gaz şeklinde ulaşmasıdır. Katılar, tüf şeklinde, sıvılar lav şeklinde, gazlar su buharı şeklinde yeryüzüne ulaşır.

Volkanizma faaliyetleri sonucunda yerkabuğunda meydana gelen hareketlilik depremlere de neden olur. Aynı zamanda yeryüzü şekilleri yeniden belirlenir. Toprak özellikleri ona göre oluşur. Volkanizma faaliyetleri yeryüzüne ulaşıp coğrafi özellikleri kendine özgü olarak değiştirebilir.

Volkanizma sonucunda oluşan coğrafyalar bellidir. Kapadokya, Anadolu üzerinde geniş bir coğrafyada volkanizma olayları sonucunda oluşmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ümran dedi ki:

    Bu yazınızda volkanizma nedir kısaca bilgi vererek resmen ödevimi kurtardınız :) Gerçekten ödevlerime ve bilgi birkimine oldukça fayda sağlayan bir sitesiniz.

Yorum Yaz