Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Vitamin Nedir Kısaca

Bu yazımızda vitamin nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sağlığının korunması ve düzenlenmesi için bazı maddelere ihtiyaç vardır. Bu maddeler insan vücudunda düzenleyici etki oluşturmaktadır. Vitaminler de bunlardan biridir. Vitaminler, düzenleyicidirler.

Vitamin, organizma için gerekli olan maddelerin besinlerden ya da dışarıdan alınmasıyla elde edilen biyokatalizör maddedir. Vücuda girerek doku, organ ve sistemlerin düzenlenmesinde görev alırlar.

Yağda eriyen vitaminler, suda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılırlar. Yağda eriyen vitaminler, A, D, E, K vitaminleridir. Suda eriyen vitaminler B ve C vitaminleridir. Vitaminler vücut sağlığı için gereklidir. Eksikliğinde bazı hastalıklar meydana gelebilir. Bu hastalıklar kalıcı olabilir. Vitamin eksikliğinde meydana gelen hastalıklar insan hayatını olumsuz etkiler.

Vitamin deposu olan besinleri tüketmeye çalışmalıyız. Doğal yollardan vitamin elde etmeye çalışmalıyız. Uzmanlara danışmadan vitamin yüklemesi yapmamalıyz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. beren dedi ki:

  çok güzel beğendim beden öğretmenimiz bize ödev vermişti bende vitaminlerle ilgili kısa bilgi yazdım bakalım öğretmen beğenecek mi ? :D

 2. Hande dedi ki:

  İnternette vitamin nedir diye araştırdım bu yazı çıktı karşıma gerçekten verdiğiniz cevaba bayıldım. Bu soruya verdiğim cevabı tabi ki öğretmenim de beğendi :)

  1. beren dedi ki:

   evet senin dediğin vitamin ne demektir gibi çok güzel :D

  2. Onur dedi ki:

   Hoca ödev vermişti. Aradım saçma sapan yazılar vardı. Ama bunu beğendim. 😃

Yorum Yaz