Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2020

Vergi Nedir Kısaca

Bu yazımızda vergi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet sistemlerinde, iktisadi olarak gelir elde etmek için bir döngü oluşturulur. Bu döngüde bir hizmet sunulur ve karşılığında para toplanır. Hizmetin üstüne karşılık olarak maddi bir ilave yapılmasıyla ekonomik bir denge oluşturulur.

 

Vergi, devletin ya da yerel yönetimlerin yasalara ve bazı kurallara bağlı kalarak gerçekleştirdikleri hizmet karşılığında, hizmet ücretlerinin üstüne eklenerek topladığı paraya vergi denir.

Vergi vermek, vatandaşlık görevidir. Emlak vergisi, çevre vergisi, gelir vergisi, enerji hizmetlerinden kesilen vergiler, tüketim malzemelerinden kesilen vergiler, ticari vergiler vergi çeşitlerindendir.

Vergi vermek, devlet ekonomisinin istikrarını sağlar. Kalkınmayı hızlandırır, devleti güçlendirir. Vergi vermek bir vatandaşlık görevi olarak mükellef olan herkesin yasal sorumluluğudur. Vergi vermemek, ceza gerektirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nehir dedi ki:

  Aynen çok güzel

 2. Rahil dedi ki:

  kim hazirlamissa eline salik.cok guzel yazmis.onlar olmasaydi biz hic bir sey ede bilmezdik.

 3. esma dedi ki:

  kim hazırlamışsa eline sağlık, vergi hakkında bilgi kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

 4. Merhaba dedi ki:

  Vergi verme hürriyeti nedir

 5. kavas dedi ki:

  Ücretli çalışanlar hak ediyor. Bizim vergimizi de indirin.Yüzde 5 indirimi bize de uygulayın.Vergi oranlarını düşürün.Sizden bunu bekliyoruz

Yorum Yaz