Vatan Sevgisi İle Hikaye Kısa

Bu yazımızda vatan sevgisi ile hikaye kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır. Bu söz kulaklarında yankılanıyordu. Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır.

Yirminci yüzyılın hemen başlarıydı. Osmanlı Devleti zor günler geçiriyordu. Siyaset iyice karışmıştır. Avrupa Devletleri, Osmanlı’ya diş biliyor ve silahlandıkça silahlanıyordu. Bu durum Anadolu’da sabırla izleniyordu.

1914 yılında savaş patlak vermiştir. Bütün dünya devletlerinin silah kuvvetleriyle müdahil olduğu savaşa Cihan Harbi diyorlardı. Osmanlı da savaşa girmiştir. Nasıl olduysa, girmişti. Herkes Almanların oyunundan bahsediyordu.

Mehmet, bütün bu olanları taşrada çıkan bir gazeten okuyup öreniyordu. Mehmet, 15 yaşında Tokatlı bir gençti. Seferberlik ilan edilmişti. Tokat’a gelen askeriye, eli silah tutan herkesi savaşa çağırıyordu. Yalnız küçük yaştakiler geri hizmette kalıyordu.

Mehmet bu durumu kabul edemedi. Komutana yalvardı. Komutan olmaz, evine, barkına kim bakacak Mehmet’im etme, eyleme dedi. Mehmet, annesinden ve nenesinden izin istemek için eve koştu. Askeriye, akşam şehri terk edecekti. Onlara yetişmesi gerekiyordu.

Annesi ve nenesine durumu anlattı. Vatanımız için ölmem gerekiyorsa ölürüm, Allah yazdıysa şehit olurum, yazmadıysa gazi olarak gelirim dedi. Annesi ve nenesi ağlaya ağlaya peki dediler, kuzum git. Mehmet’in başına nenesi kına yaktı. Mehmet helalleşip çıktı.

Komutana yetişti. Durumu anlattı. Komutan ağladı. Peki, oğul, geç bakalım arabaya dedi. Çanakkale’ye giden çocuk askerler arasında heyecanla yol alan Mehmet, sabah olduğunda gözünü Çanakkale’de açtı.

İşte Çanakkale’ye gelmişti. Vatanı için şehit olacaktı. Vatan sevgisi bunu gerektirirdi. Şehit olacak ve Çanakkale geçilmeyecekti. Boyu kadar tüfeğini, sırtladı ve uygun adım yürüdü, şehadete doğru…

Vatan Sevgisi İle Hikaye Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.