Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözünün Hikayesi

Bu yazımızda üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün hikayesi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hasan adında çalışkan bir çocuk varmış Okulunda başarılı ve sosyal hayatı çok düzenliymiş. Ailesi bu nedenle Hasan’ın üzerine çok titrermiş. Hasan, ailesini utandırmamak için bütün gün derslerine sıkılarak da olsa çalışırmış.

Annesi, Hasan’ın sosyalleşmesi gerektiğine kanaat etmiş. Hasan’ı yeni arkadaşlar edinmeye ikna ederek, hafta sonları arkadaş buluşmaları ayarlamasını söylemiş. İlk başlarda bunu kabul etmeyen Hasan, ders çalışmaktan sıkıldığı için kabul etmek zorunda kalmış.

Hasan’ın kendi gibi çalışkan arkadaşları da varmış. Hep birlikte toplanıp etkinlikler yapmaya karar vermişler. Bir hafta piknik yapmak için, bir hafta sinemaya gitmek için buluşmalar ayarlamaya başlamışlar.

Bu arkadaşların arasına her gün yeni birileri katılıyormuş. Kiminin kuzeni kiminin yeğeni ortama dahil oluyormuş. Hasan’ın bir arkadaşının kuzeni bir hafta buluşmalara katılmış. Piknik için gittikleri bir mesire alanında yemek yedikten sonra tanışmayı ilerleterek arkadaş olmuşlar.

Hasan, Ali’nin kuzeni Veli ile yakın arkadaş olmuş. Veli, tembel ve boşa vakit geçirmekten hoşlanan birisiymiş ama çok sosyal bir insanmış. Hasan ile aralarında bir bağ oluşmuş. Her hafta buluşmaya başlamışlar.

Hasan artık derslerini önemsememeye başlamış. Vel ile daha çok vakit geçirip, gezmeye başlamışlar. Bu durum annesinin dikkatini çekmiş. Babasıyla konuşmuş. Hasan’ın babası, aman hanım dikkat et, üzüm üzüme baka baka kararır, oğlanı bu çocuktan uzaklaştır demiş.

Annesi Hasan ile Veli’yi eve çağırmış. Ders çalışmaları gerektiğini, bu şekilde hayatın geçmeyeceğini söylemiş. Hasan, Veli’ye odasını göstermiş. Veli bu çalışma odasına çok özenmiş. Ailesinden çalışma odası düzenlemelerini istemiş. Artık o da ders çalışmaya ve Hasan birlikte ödevler yapmaya başlamış.

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözünün Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. Elinize sağlık üzüm üzüme baka baka kararır atasözünün hikayesi kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.