Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Uyluk Kemiğinin Görevi Nedir Kısaca

Vücudumuzda bir çok kemik türü ve bu kemik türlerinin üstlendiği görevler vardır. İnsanların kalça ve diz kapağı arasında bulunan kemik olan uyluk kemiğinin görevi kısaca sizlere açıklayacağız.

kaval-kemigiFemur adı verilen bir tek kemikten meydana gelen uyluk kemiği, kalça ile diz kapağı arasında yer almaktadır. Uyluk kemiği, vücudun en büyük ve en uzun kemiği olma özelliği taşırken aynı zamanda üst kısmından kalça kemiği ile makara şeklinde olan alt kısmı ile de bacak kemikleriyle bağlantı kurar.

Vücudumuzda yer alan bir çok kasın çeşitli hareketleri gerçekleştirebilmesi hatta en önemlisi vücudun ayakta durabilmesi ve yürüyebilmesi için görevi en büyük olan kemik uyluk kemiğidir.

Uyluk kemiğinin içinden uyluk atardamarı geçmektedir. Bu damar kasıktan çıkar, içten aşağı doğru iner ve diz ardına doğru kıvrımlı bir yapı özelliği taşır. Bu nedenle de kasıkta ya da uyluk kemiğinin iç kısmında yaralanmalar meydana geldiğinde ölümcül derecelerde yani ölümlere sebebiyet verecek kadar kan kaybının olduğu görülmektedir.

Uyluk kemiği kırıldığında da acısı ve sonuçları oldukça ağır olmaktadır. Çünkü bu kemik yapısı birinci dereceden vücudun yürümesini sağlar bu nedenle de kırık ve çıkık gibi olaylarda tedavisi kesinlikle ihmal edilmeyecek kemiklerdir.

Uyluk Kemiğinin Görevi Konusunda Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Yardım edin uyluk kemiğinin görevi 4. Sınıf

Yorum Yaz