Türkiye’nin Başkenti Neresidir

Üzerinde yaşadığımız toprak parçası basit bir toprak parçası değildir. Asırlar boyunca milyonlarca insanı, yüzlerce medeniyetleri üzerinde barındıran ve her unsurdan farklı bir şeyler alan topraktır; uğruna sayısız kanların döküldüğü, şehitlerin düştüğü, savaşların yapıldığı ve bir çok devletle masaya oturup bu toprak parçası için antlaşmalar yapılan “Vatan”dır.

Aslında üzerinde yaşadığımız “Türkiye” devleti kolay kolay gelmemiştir bu hale. Bir çok Türk canından vazgeçmiştir vatan uğruna. Anadolu’nun dört bir yanında tarih boyunca seferberlik ilan edilmiş, çalışmalar yapılmış; kadın, erkek, çocuk ayrımı yapılmadan eli silah tutan herkes savaşa gitmiştir.

İşte böyle kazanılan bu topraklar Türk milleti için bu yüzden sadece bir toprak parçası değildir olamaz. Bu vatanın her karış toprağı şehitlerin kanıyla sulanmıştır. Bağımsızlığımızın sembolü olan al yıldızlı bayrağımız rengini şehitlerimizin kanından almıştır. Bu yüzdendir ki vatan da bayrak da Türk milleti için kutsal ve vazgeçilmezdir.

Bu eşsiz vatan olan Türkiye’nin başkenti Ankara’dır. Mustafa Kemal Atatürk, güvenli oluşu ve tüm illerden ulaşımının Ankara’ya kolay olması nedeniyle başkenti İstanbul’dan Ankara’ya taşımıştır.

Türkiye’nin Başkenti Konusunda Yazdığımız Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.