Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Üniversite Tercihlerinden Sonra Yerleştirmeler Nasıl Yapılacak - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Üniversite Tercihlerinden Sonra Yerleştirmeler Nasıl Yapılacak

Bu sayfamızda üniversite tercihleri hakkında bilgi vererek tercihlerin ardından yerleştirmeler nasıl yapılacak sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Üniversite puanlarının açıklanmasının ardından şimdi sıra öğrencilerin yapacakları tercih işlemlerine gelmiş durumda. Üniversite sınavına girmiş olan öğrenciler Tablo 4 ve Tablo 3’teki programları tercih ederken şu hususlara dikkat etmelidir:

Öğrencilerin TYTve YKS puanları ile birlikte eğer varsa sınavsız geçiş hakkı bulunup bulunmadığı, her öğrencinin tercih etmek istediği yükseköğretim programı isteği, okunmak istenen yüksek öğreti programının kontenjan durumu ve özel koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

Teknik ortaöğretim ve mesleki ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş olan öğrenciler Tablo 3’ten tercih yaparak ve bu tercihleri yaparken şunlara dikkat edeceklerdir:

Öğrenciler kendi alanları ile ilgili olan programlara sınavsız olarak geçiş yapabileceklerdir. Bu esnada adaylar okumak istedikleri bölümleri, sınavsız geçişteki öncelikleri, orta öğretim başarı programları, bu programların kontenjanları ve özel durumları da dikkate alınacaktır.

Üniversitelere Yerleştirme Yapılırken Nelere Dikkat Edilecek Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781