Üniversite Harçları Kalktı mı 2012 2013

Üniversite Harçları Kalktı mı Kalkmadı mı ?

Üniversite harçları kaldırıldı mı ? Başbakan Erdoğan’ın üniversite harç ücretlerinin kaldırılacağına yönelik açıklamasının ardından bütün öğrenciler 2012 yılında üniversite harçlarının kalkıp kalkmadığını merak ediyor. Üniversite Harçları Kalktı mı ? 2012 2013 öğretim yılı için Üniversite harç ücretleri kaldırılmadı yani kayıt veya kayıt yenileme için bu yıl harç ödenecek.

Başbakan Erdoğan’ın açıklamasının ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya bir araya gelirken yaklaşık 4 milyon öğrenciyi ilgilendiren ve 1.1 milyar lira tutan öğrenci harçlarının, “tümden kaldırılıp kaldırılmayacağının” ele alındığı öğrenildi. Toplantıda harçların Hazine’den karşılanmasının öğrencinin başarısına bağlanabileceğinin de tartışılan seçeneklerden biri olduğunun öğrenilmesinin ardından “harçların koşulsuz kaldırılıp kaldırılmadığı” tartışması başladı.

üniversite harçları kalktı mı

Bu arada bu uygulamayı desteklediğini belirten Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer üniversite eğitim harçlarının öğrencilerin not ortalamasıyla ilişkilendirilmesi gerektiğini belirtti:
“Harçlar not sistemine dayandırılsın. İlk yıl devlet karşılasın. Başarılı öğrencinin harcını mezun olana kadar devlet ödesin. Ama not ortalaması düşerse, öğrenci kendi harcının bir kısmını ödemeye başlasın. Öğrencinin not ortalaması 2’nin atına düşerse mesela, o dönemden itibaren öğrenci harcının yüzde 20’sini kendisi ödesin, kalanı devlet ödesin”.

Üniversite harçları kalktı mı ne zaman kalkacak tartışmalarında gelinen nokta şu an bu. Görünen o ki ödemeye devam…

derszamani.net

2 yorum

  1. umarım en kısa sürede harç saçmalığı ortadan kaldırılır.senelerce dersaneye gidip alnının teriyle kazanan,belki ailesi olmadan geçinen insanlardan niçin bu para alınır inanın saatlerce düşündüm aklım ermedi.inşallah elinizi vicdanınıza götürür öyle bi sonuca varırsınız.

    • Neden sadece 1. Öğretimlerin harcinin kaldırılmısi düşünülüo ki ikinci öğretimlerinde hakkı onlarda bi emek karşılığında üniversitelere gelio eğer kaldırılacak ise herkes için geçerli olmalı yoksa hiç kimse sessiz kalmıcaktir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.