Altın Fiyatları Yükselecek mi Son Durum Eylül 2012

Altın fiyatları yükselecek mi, 2012 Ağustos ve Eylül Altın Fiyatları yorumları , Altın yükselecek mi, altın fiyatları çıkacak mı eylül 2012

Altının ons fiyatının 16 haftanın en yüksek seviyesi olan 1.665 doların üzerine çıkması küçük yatırımcıyı alıma yöneltirken, Ramazan ayını sakin geçiren kuyumcular, altın fiyatının daha da artacağını düşünen yatırımcıların alımlarıyla hareketlendi.

Ramazan ayını, düğün ve nişan törenleri yapılmaması ile altın fiyatlarının sabit seyretmesi nedeniyle sakin geçiren kuyumcular, hafta içinde altının ons fiyatının 1.665 dolar, gramının ise 97 liraya yükselmesiyle eski hareketli günlerine döndü.

Altın fiyatları

Altın fiyatındaki yükselişin devam edeceğini düşünen küçük yatırımcılar, işçiliği az olan çeyrek ve Cumhuriyet Altınının eski tarihli basımlarını alırken, fiyatların tekrar düşeceğini öngören küçük bir kesim ise ellerindeki altını yüksek fiyattan satmayı tercih ediyor.

Kuyumcu Sedat Akyol, Ramazan’ın son günlerinde çeyrek altının fiyatının 150 lira civarında olduğunu anımsatarak, son bir hafta içinde altın fiyatlarındaki yükselişle 2012 basımı çeyrek altını 165 liradan satmaya başladıklarını söyledi.

Altındaki fiyat artışının satışlarını olumlu yönde etkilediğini, bunda fiyatın daha da artacağını düşünen küçük yatırımcı alımlarının etkili olduğunu dile getiren Akyol, ”Özellikle eski basım çeyrek ve Cumhuriyet Altınına yoğun talep var. Bu nedenle bazı kuyumcularda eski basım çeyrek altın bulunmuyor” dedi.

-”Altın kazandırmaya devam edecek”-

Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomi piyasalarının ABD’deki başkanlık seçimi, Avrupa’daki borç krizi ve Ortadoğu’daki gelişmelere odaklandığını belirterek, bu üç konuda yaşanacak herhangi bir gelişmeden piyasaların direkt etkileneceğini söyledi.

Brent petrolün varil fiyatının 115 dolar seviyesine yükselmesinin diğer emtia fiyatlarını da etkilemeye başladığına dikkati çeken Çavuşculu, yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin yanında altın fiyatlarının bu fiyat artışlarından etkilendiğine vurgu yaptı.

”Dünyadaki son gelişmeler altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceği konusunda bize fikir veriyor” diyen Hasan Çavuşculu, son 10 yılda olduğu gibi altının en çok kazandıran ve engüvenli yatırım aracı olma özelliğini korumaya devam edeceğini kaydetti.

-”Yatırımcı işçiliği düşük ürünler almalı”-

Altında işçilikle orantılı olarak maliyetin de arttığını ifade eden Çavuşculu, yoğun işçiliği olanürünlerde alış ile satış fiyatı arasındaki farkın yükseldiğini söyledi.

Hasan Çavuşculu, altını yatırım amacıyla alacakların Cumhuriyet Altını ve 22 ayar bileziği tercih etmesi gerektiğini belirterek, ”İşçiliği yoğun ürünler yatırımdan ziyade takı olarak tercih edilmeli. Bu ürünler tasarıma girdiği için işçilik bedelleri yüksektir. Altın yatırımı yapacak olanlar işçiliği düşük ürünler almalı” dedi.

Altın fiyatları

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.