Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Umre Nedir Kısaca

c19

Bu yazımızda umre nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Umre, Müslümanların Hac mevsimi dışında Mekke ve Medine’nin belli kurallar etrafında ziyaret edilmesidir. Umre Hac mevsimi dışında yapılır. Hac gibi özel kurallar içerse de ağır kurallar taşımaz. Ayrıca Hac mevsiminde de umre yapılabilir. Fakat evvela Hac tamamlanmalıdır.

Umre, sünnettir. Bir mecburiyeti yoktur. Yapılması halinde sünnet olduğu için sevap vardır. Yapılmadığı zaman bir günah olmaz fakat sevaptan mahrumiyet yaşanır. Umre yapabilmek için akıl ve baliğ olmak gerekir.

Umre Mekke sınırları içinde kalan Harem bölgesinin dışında mikat sınırları denen alanın dışına çıkılması ve ihrama girilmesiyle yapılır. Umre’de ihramdayken ihram kuralları geçerlidir. İhram kuralları bir ölü gibi hareket etmek olarak tasvir edilir. Yani Saç, sakal kesilmez, tırnak kesilmez, cinsi münasebet yasaktır, koku sürülmez, dikişli, nakışlı giyilmez, İhram iki parça kalın havludan oluşur. Alt ve üst diye ayrılır. Erkekler ihramda bu havluları kullanır, iç çamaşırı da giyilmez. Kadınlar ihrama girmek için havlu kullanmaz, normal bir şekilde niyet edip girerler.

Umre’de yasak olan işlerin yapılması sonucunda bir takım maddi cezalar uygulanır. Bunlar para cezasından, kurban kesme cezasına kadar çeşitlenir. Bunu fetvayı verecek olan ehli bir hoca söyler. Umre mikat sınırların dışında niyet edilmesiyle başlanır, Harem bölgesine kadar devam eder. İhram kuralları geçerlidir. Umre’de tavaf yapılır ve namaz kılınır, saç kesilerek ihramdan çıkılır ve umre biter. Umre üst üste yapılabilir. Birden çok yapılması sevabı arttırır.

Umre Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz