Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Ulusal Egemenlik Ve Bağımsızlık Sembolleri Nelerdir?

Bu yazımızda ulusal egemenlik ve bağımsızlık sembolleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli birlik ve beraberliğimizi sağlamak için Birinci Dünya Savaşı’nın ardından başlatılan Milli Mücadele yıllarında ve sonrasında oluşturulan egemenlik ve bağımsızlık politikalarıyla birlikte millet ve devlet olarak asla vazgeçemeyeceğimiz bir takım değerler inşa edilmiştir.

Ulusal egemenlik ve bağımsızlık değerleri olarak tarihe geçen gelişmeler Milli Mücadele döneminde başlayarak cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra da devam edip günümüze kadar korunup gelmiştir. Ulusal egemenlik ve bağımsızlık, devletin ve milletin varlığını, birliğini ve bütünlüğünü ifade etmektedir.

Milli birlik ve beraberliğin sağlanması, huzur ve barış ortamının oluşturulması, bağımsız ve adil bir düzenin kurulması temel tutum ve değerlerimize bağlı olarak gelişmektedir.

Ulusal egemenlik ve bağımsızlık sembolleri şu şekildedir:

Milli Meclis: TBMM ilk olarak 23 Nisan 1920’de açılmıştır. 1921’de geçici anayasa oluşturulmuştur. Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından da 1924 Anayasası belirlenmiştir. Geliştirilerek daha iyi hale getirilmeye çalışılmıştır.

Bayrak: Türk Bayrağı, Türkiye vatandaşlarının huzur, barış, selamet ve haklarının koruma altında olduğunu gösteren bağımsız ve milli bir devletin kurulu düzeninin sembolü olarak anayasada belirtilen ölçülerde bağımsızlık sembolüdür.

Milli Marşı: İstiklal Marşı, milli birlik ve berberliğin kurulması, egemenliğin kazanılması ve bağımsızlığın sürdürülmesi için gerekli bir sembol olmuştur.

Başkent: Başkent Ankara olarak belirlenmiş ve egemenliğin tecelli noktası, bağımsızlığın da sembolü olarak tarihe geçmiştir.

Dil: Bir milletin kullandığı dil, anadil olarak bağımsızlığının en önemli sembolüdür. Türkçe bağımsızlığımızın sembolüdür.

Para: Bir devletin bastığı para bağımsızlığını ve egemenliğini gösterir. Türk Lirası bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin sembolüdür.

Ulusal Egemenlik Ve Bağımsızlık Sembolleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. altune dedi ki:

  çok iyi, teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

 2. Eren dedi ki:

  Bence çok iyi çok teşekkürler tavsiye ederim

 3. Amet dedi ki:

  Mükemmel ötesi

 4. Anonim dedi ki:

  çok guzel teşekürler

 5. Dilay dedi ki:

  Yazınızı okuyarak ulusal egemenlik ve bağımsızlık sembollerinin neler olduğunu çok iyi anladım. Yazınız çok bilgilendirici olmuş. Gerçekten mükemmelsiniz. Yazan elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz