Ülkemizin Yeraltı Kaynakları Bakımından En Zengin Bölgesi Hangisidir?

Bu yazımızda ülkemizin yeraltı kaynakları bakımından en zengin bölgesi hangisidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz, bir kıta büyüklüğünde önemli coğrafik özelliklere ve canlılık çeşitliliğine sahip Anadolu coğrafyası üzerinde kurulmuştur. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Yeryüzü şekilleri bakımında batıdan doğuya doğru gidildikçe yükselti artmaktadır.

Ülkemizin iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve biyoçeşitliliği oldukça çeşitli ve zengindir. Bununla beraber yeraltı kaynakları bakımından da ülkemizde birçok maden rezervi bulunmaktadır.

Ülkemizde az ya da çok hemen her maden rezervinden bulunmaktadır. Ülkemizde mermer, coğrafya genelinin 1/3’ünden çıkarılmaktadır. Bor madeni, dünya rezervlerinin %70’lik kısmını oluşturmaktadır.

Ülkemizin yeraltı kaynakları bakımından en zengin olan bölgesi Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Karasal İklim görülür, bozkır bitki örtüsü vardır ve yükselti fazladır. Bunun aksine yeraltı kaynakları çok zengindir.

2 yorum

  1. Türkiye’de yeraltı kaynakları bakımından en zengin bölgenin Karadeniz bölgesi olduğunu düşünüyordum ama yanlış düşünüyormuşum. Yazınız sayesinde bunu da öğrenmiş oldum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.