Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Ülkemizin Doğal Güzellikleri İle İlgili Yazı

Bu yazımızda ülkemizin doğal güzellikleri ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz, Asya ve Avrupa’yı birleştiren topraklar üzerinde bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bir de iç denize sahip olan ülkemizde karalar üzerinde birçok göl ve akarsu da bulunmaktadır.

Ülkemizin kendine has coğrafik özellikleri yeryüzü şekilleri, iklim ve bitki örtüsü olarak farklılıklar oluşturmuştur. Bu farklılıklar doğal güzelliklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

İstanbul ve Çanakkale Boğazları, doğal bir güzellik olarak Asya ve Avrupa’yı birbirinden ayırır. Dar boğazlar iki kıtanın birbirine en yakın olduğu noktalardan Akdeniz ve Karadeniz ile ayrılmıştır.

Denizli’deki Pamukkale Travertenleri, yeryüzü şekillerinin doğal yeraltı su kaynaklarıyla muazzam etkileşimini göstermektedir. Pamuk gibi beyazlığı ile katmanlardan oluşan bu şekil her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği bir yerdir.

Nevşehir’deki Kapadokya bölgesi bütün bir coğrafyayı etkileyen volkanizma hareketleri sonucunda oluşmuştur. Rüzgarların aşındırarak ve biriktirerek oluşturduğu kayaçlar, görenleri hayrete düşürdüğü için peri inşası olabileceği hissi uyandırmaktadır.

Kastamonu’daki Şehriban Kanyonu, Amasra’daki kasabalar, Rize’deki Kaçkar Dağları ve daha birçok coğrafik güzellik Karadeniz’in eşsiz doğası, bitki örtüsü ve yeryüzü şekillerinin en göz kamaştırıcı unsurlarıdır.

Düden Şelalesi, Karain Mağarası, İnsuyu Mağarası, Toros etekleri, Manavgat Şelalesi ve daha birçok coğrafik güzellik Akdeniz’in eşsiz doğasını oluştururken, Türkiye’ye de değer katmaktadır.

Palandöken Dağı, Nemrut Dağı, Ağrı Dağı, Erciyes Dağı ülkemizin en önemli ve en değerli dağlarındandır. Doğu’nun kilometre taşları gibi göğe yükselirler. Balıklıgöl, Hasankeyf, İshak Paşa Sarayı, Diyarbakır Kalesi ülkemizin en önemli güzellikleridir.

Ülkemizin Doğal Güzellikleri İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Selin dedi ki:

  Cok guzel ve icerikli bilgi yazmisler ilgi cekiyor aslında ama biraz saygılı olur musun?

 2. Selma dedi ki:

  Kızlarım için çok yardımcı Oldu.

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen selma

 3. Anonim dedi ki:

  Harika çok teşekürler sonunda kazandım

 4. Atakan dedi ki:

  ülkemizin doğal güzellikleri kısa değil ki ama ödevim için teşekkürler tam da istediğim gibi olmuş. bu aralar okulda en iyi ödevi ben yapıyorum, bu site sağ olsun. :)

  1. Evrim İclal dedi ki:

   Burası çok işime yaradı.Eyer bu ödevimi yapmasaydım Çalışkanlar sırasına geçemeyecektim TEŞEKKÜRLER 🙂😄😄😀

 5. birgül dedi ki:

  Ülkemizin doğal güzellikleri saymakla bitmez :) Siz de bu yazınızda bu doğal güzellikleri çok güzel özetlemişsiniz. Kısa, öz ve çok faydalı bir yazı olmuş.

Yorum Yaz