Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Ülkemizi Çevreleyen Denizlerin Adları Nelerdir?

Bu yazımızda ülkemizi çevreleyen denizlerin adları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, bir iç denize sahip olan, kara üzerinde birçok göl, akarsu barındıran yeraltı kaynakları bakımından sıcak ve soğuk su kaynaklarına sahip, doğal su kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

 

Türkiye’nin etrafının denizlerle çevrili olması liman şehirlerin oluşması, denizcilik faaliyetlerinin gelişmesi için sonuçlara yol açmıştır. Deniz üzerindeki ulaşımda, ülkeler arasındaki transferi kolaylaştırmaktadır.

Ülkemizi çevreleyen denizlerin isimleri kuzeyde Karadeniz, güneyde Akdeniz, batıda Ege Denizi’dir. Marmara Bölgesi’nde de bölgeye ismini veren Marmara Denizi bir iç denizdir. Marmara Denizi üzerinde iki boğaz ülke topraklarını Asya ve Avrupa diye ayırırken, kıtaları da birleştirmektedir.

Türkiye doğal su kaynakları bakımından zengin bir ülke olmasına rağmen küresel ısınma sonucunda bütün dünya ülkeleri kadar etkilenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zehra dedi ki:

  Teşekkürler arkadaşlar çok güzel olmuş bende beğendim

 2. Dilmam dedi ki:

  Valla teşekkür ediyorum coğrafya ödevimde işime çok yaradı elinize sağlık süpersiniz.

 3. Ecrin dedi ki:

  Yani bence güzel ben beğendim güzel aynen hadfyhj😊🙂🙃00000

 4. Anonim dedi ki:

  Vayyy kısa ve öz bıravo yazana ben 4. Sınıfı.

 5. Helin dedi ki:

  Sosyal bilgiler dersimizde öğretmenim türkiyeyi saran denizlerin hangilerinin olduğunu kısaca araştırmamı istedi. Araştırdım fakat hiçbir sitede sizin yazınız kadar kısa ve bilgilendirici bir yazı bulamadım teşekkürler.

Yorum Yaz