Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Ülkemizde 1985’ten İtibaren Kent Nüfusunun Kır Nüfusundan Daha Yüksek Olmasının Nedenleri Neler Olabilir?

Bu yazımızda ülkemizde 1985’ten itibaren kent nüfusunun kır nüfusundan daha yüksek olmasının nedenleri neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemizde nüfus hızla artmaktadır. Son yılların en önemli nüfus artışlarından biri ülkemizde gerçekleşmektedir. Komşu ülkelerine göre son yirmi yıl da dahil olmak üzere yüksek nüfus artış verilerine ulaşılmıştır. Bununla beraber ülkemizde iç göçler de yaşanmaktadır. İç göçler nüfus yoğunluğu ve nüfus dağılışı gibi durumları etkilemektedir.

Köyden kente göçün birçok sebeple gerçekleşmesi 1985’ten itibaren kent nüfusunun kır nüfusundan daha yüksek olmasının nedenleri arasındadır. Bunun da nedenleri hizmet alanlarının büyük şehirlerde daha elverişli olmasıdır. Eğitim, sağlık, güvenlik ve ulaşım hizmetleriyle birlikte sanayi ve diğer iş kollarının yagın olması kent nüfusunun artmasına neden olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ekrem dedi ki:

    Ülkemizde 1985’ten itibaren kent nüfusunun kır nüfusundan daha yüksek olmasının nedenleri; iş imkanlarının, eğitim ve sağlık imkanlarının olduğu yere doğru göç verilmiş olmasıdır.

Yorum Yaz