Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Türkülerin Bize Hissettirdiği Duygular Nelerdir?

Bu yazımızda türkülerin bize hissettirdiği duygular nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türküler, Halk Edebiyatı’na ait olarak halk ozanları, şairleri tarafından yazılan ya da çoğu anonim olan metinlerdir. Türküler, Anadolu coğrafyasında genelde bir enstrüman eşliğinde söylenir. Eğlenceli, acıklı, hüzünlü, aşk dolu türküler olabilmektedir.

Türküler, Türk kültüründen, gelenek ve göreneklerinden, örf ve adetlerinden, ahlak hayatından ilhamla oluşmuştur. Bu nedenle Türküler, dinleyenin ruhunda önemli duygu ve düşünceler meydana getirir.

Türküleri dinlerken şunları hissederiz:

*Hüzünleniriz.

*Seviniriz.

*Mutlu oluruz.

*Ağlarız.

*Güleriz.

*Neşeleniriz.

Türküler, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü gibidir. Hemen her türkünün bir öyküsü vardır. Bu nedenle geçmişle ilgili bir yanı bulunmaktadır. Türkülerin bu zamansal boyutu insanların duygularını da doğrudan harekete geçirmekte ve türkülere ayrı bir anlam kazandırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. filiz dedi ki:

    siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, türküler kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  2. Berşan dedi ki:

    Türkülerin hissettirdiği duygular bu yazıda çok güzel ifade edilmiş ve bence türkülerin bize hissettirdiği duyguları bizlere çok güzel hissettirmişsiniz çok başarılı bir yazı olmuş.

Yorum Yaz