Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Türkler Anadolu’ya İlk Olarak Hangi Dönemde Gelmişlerdir Araştırınız.

Bu yazımızda Türkler Anadolu’ya ilk olarak hangi dönemde gelmiştir araştırınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu toprakları yüzyıllar boyunca birçok medeniyetin yerleşim yeri olmuştur. Tarihteki ilk medeniyetler Anadolu topraklarında kurulmuştur. Bu nedenle Anadolu coğrafyası Medeniyetler Beşiği olarak bilinmektedir. Türkler de Anadolu üzerine akınlar yapmışlardır. Bu akınlara başka milletlerin istilaları da neden olmuştur.

Türkler ilk kez Anadolu’ya 11. ve 12. yüzyıllarda giriş yapmışlardır. Malazgirt Savaşı’nın zaferle neticelenmesinin ardından Alparslan komutasındaki askerlerle halkın Anadolu üzerine yönelmesi ve bu coğrafyayı yurt edinmelerine neden olmuştur. Malazgirt zaferinden sonra Anadolu Türk yurdu haline gelmiştir. Doğu Anadolu’dan İznik’e kadar Türkler Anadolu’yu yurt edinmişlerdir. Anadolu bin yıllık bir Türk yurdu olarak imar ve iskan edilmiştir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. durmuş ali ozkan dedi ki:

    Anadolu hep Türk toprağıydı yeni yapılan arkeoloji kazılarından da anlaşılacağı gibi biz Malazgirt zaferiyle BİZİM OLANI ALDIK kavimler göçü kuraklıkla değil savaşlarla olmuştur.

  2. enis dedi ki:

    Türkler Anadolu’ya ilk olarak 11. yüzyıl dönemlerinde gelmiştir. 1071 yılında Malazgirt Savaşıyla Anadolu’nun kapısı Türklere açılmıştır. Bu sayede buralar fethedilmiştir.

Yorum Yaz