Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Osmanlı Devleti’nin Siyasi Güç Olarak Ortaya Çıkmasında Etkili Olan Faktörler Neler Olabilir? Araştırınız

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin siyasi güç olarak ortaya çıkmasında etkili olan faktörler neler olabilir araştırınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nin kurucu boyu Kayı Boyu’dur. Kayı Boyu, Bitlis’e yerleştirilmek istenmiş fakat Anadolu Selçuklu Devleti’nin Bilecik’i yer olarak göstermesi Kayı Boyu’nun o bölgeye göç etmesine neden olmuştur. Osmanlı Devleti’nin temelleri de bu coğrafyada atılmaya başlanmıştır. İlk etki olarak bu karardan ve göç etme kararlılığından bahsedilebilir.

Osmanlı Devleti’nin siyasi güç olarak ortaya çıkması İslam’ı sancak etmesiyle başlar. Bunun sonucunda Anadolu beyliklerine değil de Bizans’a karşı savaşması siyasi gücünün artmasına neden olmuştur. Bu da ikinci temel etki olarak söylenebilir.

Osmanlı Devleti’nin siyasi güç olmasında iki önemli fetih vardır. Bunlardan ilki İstanbul’un fethi ve ikincisi de Mısır’ın fethidir. İkisiyle de ticari yolların hakimiyeti Osmanlı’ya geçmiş ve hilafet Osmanlı’nın olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehmet ali dedi ki:

    Osmanlı Devleti’nin siyasi güç olarak ortaya çıkmasında etkili olan faktörler nelerdir araştırırken ders zamanı sitenizi fark ettim. Artık her ödevimi önce sizin sayfanızda araştıracağım. Çok faydalı bilgiler var.

Yorum Yaz