Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Türkler Anadolu’ya İlk Ne Zaman Ve Neden Göç Etmiştir?

Bu yazımızda Türkler Anadolu’ya ilk ne zaman ve neden göç etmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkler, uzun yıllar göçebe olarak yaşamışlardır. Hayvancılık, avcılık ve toplayıcılıkla hayatlarını devam ettiren Türkler Orta Asya coğrafyasında devletler kurmuşlardır. Orta Asya’da varlık mücadelesi veren Türkler, birçok kez savaşmak zorunda kalmıştır.

 

Orta Asya’da yaşanan savaşlar, süren zulümler, başlayan katliamlar ve yaşanan kuraklıklar Türkleri batıya doğru ilerlemesine neden olmuştur. Batıya doğru ilerleyen Türkler, İran üzerinden Anadolu’ya giriş yapmıştır.

*Türkler Anadolu’ya ilk 11. ve 12. yüzyıllarda İran üzerinden giriş yapmıştır. 1071 yılında yaşanan Malazgirt Savaşı, Anadolu’nun kapılarını Türklere açmıştır.

*Türkler, Orta Asya’da yaşanan Moğol İstilaları ve kuraklıklar nedeniyle Anadolu üzerine gelmişlerdir. Hayvancılık ve tarım kültürünü burada devam ettirmişlerdir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurulmasıyla Anadolu’yu yurt edinmişlerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ali dedi ki:

  türkler anadoluya 1071 de gelmedi Oğuzlar ve kıpçaklar bu tarihte geldi.
  Mezopotamya da kurulan Türki krallığı (İlşu Kaan), Hattuşaş tabletlerinin Ön Türkçe olarak okunması,Turçi halkı (Truva yalanı). Öndre binabaşının yazıtlarını tabletlerini okuyun,Heredotun bazı şeyleri oturma organından uydurduğunu göreceksiniz. Bu milli eğitim bakanlığının kabul ettiği tarih sadece son geliş tarihimizdir.

 2. Taner dedi ki:

  Daha ayrıntılı anlatırmısınız

 3. Taner dedi ki:

  Daha ayrıntılı anlatırmisınız

 4. Beray dedi ki:

  Türkler Anadolu’ya neden ve nasıl geldiler araştırıyordum bu yazınızı buldum iyi ki bulmuşum araştırma ödevime bu yazınızın büyük faydası oldu. Teşekkürler.

Yorum Yaz