Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Türkiye’yi Yurdumuzu Tanıtan Bir Yazı Kısa

Bu yazımızda Türkiye’yi yurdumuzu tanıtan bir yazı kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir de iç denize sahip olan Kuzey Yarım Küre’de yer alan ve ılıman kuşak içinde bulunan bir ülkedir. Asya ve Avrupa topraklarını birbirine bağlar. Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı yerdedir.

Türkiye üzerinde iki boğaz Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlar. Yükselti batıdan doğuya doğru artar. Üç iklim tipi görülür ve dört mevsim yaşanır. Son jeolojik dönemde oluşan Anadolu toprakları üzerindedir.

Bütün bu özellikler ve Anadolu’nun Medeniyetler Beşiği olmasıyla beraber, Türkiye’nin kültür ve turizm ülkesi olmasını sağlamaktadır. Türkiye’de kültür, kış, yaz turizmi oldukça gelişmiştir. Türkiye 80 milyon nüfusa sahip olan çok genç ve güçlü bir ülkedir.

Türkiye’de yedi coğrafik bölge bulunur. Bu bölgelerin tabiat özellikleri birbirinden farklıdır. Bu da doğal zenginliklerin ve güzelliklerin oluşmasında önemli bir etki oluşturmuştur.

Türkiye’de önemli tarih eserleri ve medeniyet mirasları bulunmaktadır. Anadolu coğrafyasının dört bir yanında tarihi eserler ve tarihi zenginlikler bulunmaktadır. Bu da Türkiye’yi köklü bir devlet ve coğrafya yapmaktadır.

Türkiye, diğer ülkelerle olan ilişkisinde jeopolitik olarak önemli bir konumdadır. Enerji transferlerinin gerçekleştiği önemli transfer noktalarının bulunduğu bir ülkedir. Bu nedenle önemli ticari merkezler, limanlar ve şehirler barındırmaktadır.

Türkiye, cumhuriyetle idare edilen demokratik, sosyal bir devlettir. Coğrafi konumu itibariyle de bu anlamda en güçlü ülkelerden biridir.

Türkiye’yi Yurdumuzu Tanıtan Bir Yazı Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Beyzanur dedi ki:

  Yozgat sorgunu da anlatan bir yazı yazabilir misiniz?

 2. serhat dedi ki:

  bilgiler yeterli ve güzeldi

 3. Anonim dedi ki:

  Bence güzeldi ama biraz

 4. zührekübra dedi ki:

  bence çok kısa olmasa bile güzel ben ülkemiz için bakmıştım bu sayfayı açınca karşıma bu çıktı yoksa ben bunu istemicektim neyse ama bence tavsiye ederim buda işimize yaray bence tavsiye ederim

 5. MELEK dedi ki:

  Çok kolay bunu herkes bilebilir

  1. Yüsra dedi ki:

   Çok. Kokaysa. Cevabını yaz.Çok. kolaysa jendin. Yap

 6. MELEK dedi ki:

  Çok kolay bunu herkes bilir

 7. MELEK dedi ki:

  Çok uzun biraz kısa olsaydı daha güzel olurdu ama yine de güzel.

 8. MELEK dedi ki:

  Çok uzun biraz kısa olsaydı daha güzel olurdu ama yine de güzel tavsiye ederim

 9. Mehmet dedi ki:

  Teşekkürler İşte bu çok iyi oldu. Türkiye’yi tanıtan yazı kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 10. Burcu dedi ki:

  Ülkemizi tanıtan afiş için bu yazıdan bilgiler aldım öğretmen afişi görünce çok şaşırdı ve aynı zamanda da çok beğendi çok teşekkür ederim gerçekten başarılı ve bilgili bir yazı.

Yorum Yaz