Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Türkiye’nin Yönetim Şekli Nedir?

Bu yazımızda Türkiye’nin yönetim şekli nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından cumhuriyetin ilan edilmesiyle 29 Ekim 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti şeklinde kurulan bir devlettir. Türkiye’de yönetim şekli olarak cumhuriyet ilan edilmiştir.

Türkiye’nin yönetim şekli cumhuriyettir. Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayalı yönetim şeklidir. Kuvvetler ayrılığı ilkesine göre halk yasama organında yer alan milletvekillerini kendi iradesiyle seçer. Cumhurbaşkanı, 2014’ten itibaren halk tarafından seçilmeye başlanmıştır. Yargı atamalarını da cumhurbaşkanı yapmaktadır.

Bu bağlamda, cumhuriyet ile en uygun rejim olarak bilinen demokrasi bir rejim olarak Türkiye’nin yönetim şekliyle uyumluluk göstermektedir. Türkiye’nin yönetim şekli cumhuriyettir. Bu da anayasal olarak ilk dört madde içinde yer alıp değiştirilmesi teklif dahi edilemezdir. 1982 Anayasası’nda belirtildiğine göre cumhuriyet yönetim şeklinin değişmesi mümkün değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sude dedi ki:

  yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

 2. Fatih dedi ki:

  Türkiye artık başkanlık sistemiyle yönetilecek ….evet evet evet

 3. gül dedi ki:

  Ülkemizin yönetim biçimi Cumhuriyet arkadaşlar. Ben önceden biliyordum zaten.

  1. Seda dedi ki:

   kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

 4. yener dedi ki:

  Hiç bişe bulamiyorum

Yorum Yaz