Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Türkiye’nin Doğal Güzellikleri ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Türkiye’nin doğal güzellikleri ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve bir de iç denize sahip olan bir ülkedir. Ülke toprakları Asya ve Avrupa toprakları üzerinde bulunmaktadır. Asya topraklarına Anadolu, Avrupa topraklarına Trakya denmektedir. Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülmekte ve dört mevsim yaşanmaktadır.

Tükiye’de iklim farklılıkları ve mevsim geçişleri bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri ve toprak özellikleri üzerinde etkili olmaktadır. Bu da doğal güzelliklerin oluşmasını sağlamaktadır. Karalar üzerinde birçok akarsu ve göl, ormanlık alanlar ve kaplıca ile ılıcalar bulunmaktadır.

Türkiye yedi coğrafik bölgeden oluşmaktadır. Her bölgede ayrı doğa güzellikleri bulunmaktadır. Ege Bölgesi’nde kaplıcalar yer almakta, yarım adalar ve adalar eşsiz güzellikteki denizle birleşmektedir. Marmara Bölgesi’nde yüksek dağları, düz ovaları ve iki kıtayı birleştiren boğazları bulunmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde doğal geçitleri, ormanlık alanları ve verimli ovaları göze çarpmaktadır. Ayrıca göl bölgeleri de yer almakta ve koruma alanı olarak bulunmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu coğrafyasında önemli havza ve platolar, kar yağışlı yüksek dağlar bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde karstik toprak özellikleri mağaraların oluşmasına neden olmuştur. Ayrıca sıra dağların bulunması da en önemli doğal güzelliklerdendir. Ülkemizin her bölgesinde farklı doğal güzellikler bulunmaktadır. Yer altı ve yer üstü doğal kaynaklarımız ve enerji yataklarımız da ülkemizin siyasi, ekonomik ve kültürel değerlerini arttırmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde Kapadokya başlı başına doğal harikalar içermektedir.

Türkiye’nin Doğal Güzellikleri ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    çok güzel bayıldım

  2. merve dedi ki:

    ya süper ben tam istediğim gibi olmuş beğendim kim yapmışsa yani güzel

  3. burcu dedi ki:

    Türkiye’nin sayısız doğal güzellikleri var. Biz sırf bu yüzden bile çok zengin bir ülkeyiz. Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizde; sayısız göl, şelale, dağ, tarihi eser, yaylaları, travertenler, mağaralar var.

Yorum Yaz