Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Türkiye’de Nesli Tükenme Tehlikesi İle Karşı Karşıya Kalan Canlı Türlerini Yazınız (4 Örnek)

Bu yazımızda Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan canlı türlerini yazınız (4 örnek) kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemizde nesil bereketi bulunmaktadır. Çünkü ülkemizde iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü bakımından coğrafik özellikler ve biyolojik kazanımlar bir kıta büyüklüğünde etkiye sahiptir. Diyagonal sınırların ülkemizde bulunması canlı çeşitliliğini etkilemiştir. Bu nedenle Türkiye’nin biyolojik zenginlikleri bakımından biyoçeştililik oldukça fazladır.

Türkiye’nin her şeye rağmen nesli tükenme tehlikesi altında olan ve ölümle karşı karşıya olan canlı türleri de bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları şu şekildedir:

*Akdeniz Foku

*Alageyik

*Kar çiçeği

*Kelaynak

Türkiye’de nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkiler on yediye kadar ulaşmaktadır. Dünya genelinde yaşanan çevre sorunları ülkemizde de yaşanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Biraz kısa

 2. Anonim dedi ki:

  Van kedisi

 3. Mehtap dedi ki:

  Teşekkürler. nesli tükenme tehlikesi geçiren hayvanlar yazısı kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 4. melike dedi ki:

  Biz böyle cahil olur avlanma yasağı olan yerlerde avlanırsak böyle nesli tükenme tehlikesi olan hayvanların soyunu tüketmeye neden olabiliriz. Eğitim şart

Yorum Yaz