Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Türkiye’de Kullanılan Enerji Kaynakları Nelerdir?

Bu yazımızda Türkiye’de kullanılan enerji kaynakları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, bir iç denize sahip olan, üç iklim tipinin görüldüğü ve dört mevsimin yaşandığı bir ülkedir. Kara coğrafyasında yükselti batıdan doğuya doğru artar. Akarsular doğuda bu sebeple yüksek akış gücüyle akar.

Türkiye’de su kaynakları, doğal yeraltı ve yerüstü kaynakları bulunur. Bu kaynaklar enerji temini için kullanılır. Türkiye’de doğal kaynaklar, fosil kaynaklar, yenilenebilir kaynakların hepsi az da olsa bulunur.

Türkiye’de kullanılan enerji kaynakları şu şekildedir:

Fosil enerji kaynakları:

*Petrol

*Doğalgaz

*Kömür

Yenilenebilir enerji kaynakları:

*Su Enerjisi

*Güneş Enerjisi

*Rüzgar Enerjisi

*Jeotermal Enerji

*Elektrik Enerjisi

Türkiye’de petrol güney bölgesinde çıkarılır. Doğalgaz kuzeybatıda çıkarılır. Kömür, kuzeyde çıkarılır. Güneyde, batışa ve doğuda önemli maden kaynakları bulunur. Türkiye’de dünya Bor rezervinin %68’i bulunmaktadır. Fakat işleme tesisleri yoktur.

Türkiye’de %65 oranlarında mermer taşı bulunmaktadır. Taş kömürü, linyit enerji kaynağı olarak tüketilmektedir. Doğalgazın büyük bir kısmı ithal edilmektedir. Elektrik enerjisinin az bir kısmı ithal edilmektedir.

Türkiye’de hidroelektrik ve jeotermal tesisleri yaygındır. Doğuda hidroelektrik tesisleri akarsular üzerinde barajların kurulmasıyla gerçekleşmektedir. Jeotermal enerji kaynakları Anadolu’nun dört bir yanına dağılmıştır.

Türkiye’de fosil yakıtlar ulaşımda ve şehirlerde ısınmada kullanılmaktadır. Bununla beraber Anadolu’nun birçok yerinde jeotermal enerji kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Tarımda, sanayide, hizmet alanlarında fosil yakıtlardan yararlanılmaktadır. Türkiye’nin enerji ihtiyacının %70’i dışa bağımlı olarak giderilmektedir.

Türkiye’de Kullanılan Enerji Kaynakları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayça dedi ki:

    Ülkemizde kullanılan enerji kaynakları performans ödevime yardımcı oldunuz. Çok faydalı ve aktif bir site. Hep böyle devam etmeniz ve bizlere daha çok faydalı olmanız dileğiyle.

Yorum Yaz