Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türkiye’de Hangi İklimler Vardır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Türkiye’de Hangi İklimler Vardır

Yurdumuzun özellikleri coğrafi olarak incelendiğinde ülkemizde görülen iklim tipleri üç tane olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iklim tipleri şu şekilde sıralanabilir:

1.Akdeniz İklimi:

Bu iklim tipinde yaz mevsimi sıcak ve kurak geçerken kış mevsiminin ise yağışlı ve ılık olduğu görülür. Akdeniz ikliminde yaz kuraklıkları belirgin olarak karşımıza çıkar. Kış mevsiminde ölçülen sıcaklıklar ise hiçbir zaman çok düşük değildir. Sıcaklığın hiçbir zaman sıfırın altına düşmediği bu bölgede kışın görülen yağışlar genellikle yağmur şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu iklimin görüldüğü yerlerde don olayı görülmemektedir. Kışın ılık bir havanın hüküm sürmesi ile birlikte Akdeniz ikliminde seracılık gelişmiştir. Genel bitki örtüsü makidir.

  1. Karadeniz İklimi:

Bu iklimde tüm mevsimlerde yağış görülmektedir. Kışların ılık, yazların serin ölçüldüğü bu iklim tipinde mevsimler arasındaki sıcaklık farkı yüksek değildir. Karadeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde en fazla yağış sonbahar aylarında görülmektedir. Düzenli bir yağış grafiğine sahiptir. Genel bitki örtüsü ormandır.

  1. Karasal iklim:

Bu iklim tipinde yaz mevsiminin sıcak ve kurak, kış mevsiminin ise ılık ve kar yağışlı olduğu görülmektedir. Yağışın en az olduğu mevsim yaz, en çok olduğu mevsim ise ilkbahardır. Yaz mevsimi genellikle kurak geçmektedir. Bu iklimde sık sık don olayı gerçekleşir. Bitki örtüsü bozkırdır.

 

Türkiye’de Görülen İklimler ve Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781