Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Türkiyede Görülen İklimler Kısaca

Bu yazımızda Türkiyede görülen iklimler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili ve bir iç denize sahip olan, dört mevsimin yaşandığı bir ülkedir. Yükselti batıdan doğuya doğru artar. Dağlar kuzey paralelinde yükselmektedir. Bitki örtüsü, bozkır, maki ve ormanlardan oluşmaktadır.

Türkiye üç iklim tipi görülmektedir. Bu iklim tipleri bölgelere göre farklılık göstermektedir. Coğrafya genelinde kıyı iklimi ile iç kesimlerin iklimleri farklılık göstermektedir.

Türkiye’de bulunan iklimler şu şekildedir:

Akdeniz İklimi

Akdeniz İklimi, Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güney Marmara Bölgesi’nde etkilidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Akdeniz İklimi bitki örtüsü, makidir.

Karadeniz İklimi

Karadeniz İklimi, Karadeniz Bölgesi, Kuzey Marmara Bölgesi’nde etkilidir. Dört mevsim yağışlıdır. Sıcaklık farkları ortalamadır. Bitki örtüsü, ormanlardan oluşmaktadır.

Karasal İklim

Karasal İklim, Doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Kuzey Marmara Bölgesi’nde etkilidir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Sıcaklık farkları yüksektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gizem dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim ödevim tamamlandı sayenizde teşekkürler

  2. mine dedi ki:

    oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

  3. sema tüter dedi ki:

    Türkiye’de İklim Tipleri, Çeşitleri ve Özellikleri Konusu bana düştü yarın anlatmam lazımdı sınıfta sonunda buldum sağ olun.

Yorum Yaz