Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Türkiye’de Görülen Bitki Örtüleri Ve Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda Türkiye’de görülen bitki örtüleri ve özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, bir iç denize sahip olan, üç iklim tipinin görüldüğü, dört mevsimin yaşandığı, yükseltinin batıdan doğuya doğru arttığı bir ülkedir. Coğrafik özellikler olarak iklim çeşitliliğinde Akdeniz İklimi, Karadeniz İklimi ve Karasal İklim görülmektedir.

Yeryüzü şekilleri bakımında batıdan doğuya doğru yükselti artmaktadır. Göller, akarsular, doğal limanlar, adalar, yarımadalar, dağlar, sıradağlar, ovalar, platolar ve vadilerle birlikte doğal geçitler ülke genelinde bölgeleri kendine has özelliğe kavuşturmuştur.

İklim ve yeryüzü şekilleri bitki örtüsünün belirlenmesinde ve dağılış göstermesinde etkili olmaktadır. Türkiye’de iklim çeşitliliği ve yükselti farklılıklarıyla birlikte yeryüzü şekilleri bitki örtüsünün genel özelliklerini belirlemiştir.

Türkiye’de görülen bitki örtüsü şu şekildedir:

*Bozkır

*Maki

*Orman

*Dağ çayırları

Türkiye’de görülen bitki örtüsünün özellikleri şu şekildedir:

*Bozkır:

Karasal İklim’in etkili olduğu yerlerde, yarı kurak yarı nemli coğrafyalarda kışların soğuk ve kar yağışlı geçtiği bölgelerde görülür. Bitki boyu kısadır. Kahverengi tonlarındadır. Otlar ve çalılıklardan oluşur. Yağışın nadir görüldüğü alanlarda daha çalı yapısındadır.

*Maki:

Akdeniz İklimi’nin görüldüğü yerlerde bulunur. Sert yapraklı, kuraklığa dayanıklı, bodur ve her zaman yeşil renkte olan en fazla 3 – 5 metre uzunluğunda bulunan bitki örtüsüdür. Maki bitki örtüsü orman altı bitki örtüsünün gelişmesiyle oluşmuştur.

*Orman:

Karadeniz İklimi’nin görüldüğü yerlerde yayılış gösterir. Yaprak cinslerine göre dağılımı oluşur. Geniş yapraklı ağaçlar alçak bölgelerde bulunur. İğne yapraklı ağaçlar yüksek bölgelerde bulunur. Yaprağını döken ve dökmeyen türler de vardır.

*Dağ çayırları:

Karasal İklim’in görüldüğü yerlerde sıklıkla rastlanır. Dağ yamaçlarında ve tepelerinde soğuk alanlarda kısa boylu, bodur, soğuğa dayanıklı bitkilerdir.

Türkiye’de Görülen Bitki Örtüleri Ve Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. şeyma dedi ki:

  güzel Çok teşekkür ederim işim fazlasıyla gördü ödevim bitti sayenizde.

 2. bk dedi ki:

  ben bu şekilde istemedim

 3. ocy dedi ki:

  çok teşekkürler çok kısa ve öz olmuş :)

  1. Merdan; ) dedi ki:

   Türkiye’de görülen bitki örtüsü şu şekildedir:

   *Bozkır

   *Maki

   *Orman

   *Dağ çayırları

 4. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkürler

  1. pınar tuz dedi ki:

   emeği geçenlere teşekkürler, ülkemizdeki bitki örtülerinin özellikleri kısa yazılmış, çok beğendim, araştırma ödevime yardımcı oldu.

 5. fidan dedi ki:

  Teşekkürler Türkiye bitki örtüsü özellikleri için baktım beğendim.

 6. Efe dedi ki:

  Süper olmuş harikasınız.Lütfen böyle devam edin.

 7. Melike dedi ki:

  Türkiye’de bulunan bitki toplulukları konusunu bu yazı sayesinde kavradım. Çok başarılı bir iş yapıyorsunuz çok beğendim böyle devam edin.

Yorum Yaz