Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Türkiye Selçuklu Devletinin Kurucusu Kimdir?

Bu yazımızda Türkiye Selçuklu Devleti’nin kurucusu kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye Selçuklu Devleti veya bilinen en meşhur adıyla Anadolu Selçuklu Devleti 1075 – 1308 yılları arasında hüküm sürmüş bir Türk devletidir. Anadolu Selçuklu Devleti bir İslam Devleti olarak kurulmuştur.

Malazgirt Zaferi’nin ardından batıya doğru hareket eden Türkler, İznik’te Anadolu Selçuklu Devleti’ni kurmuştur. 1075 yılında Kutalmışoğlu Süleyman Şah, devletin kuruculuğunu yapmıştır. Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu üzerinde yayılmıştır. Başkentliği 1086’dan sonra Konya şehri yapmıştır.

Yaklaşık 350 sene Müslüman – Türk devleti olarak yaşayan Anadolu Selçuklu Devleti, bir İslam devleti olarak adil düzen için fetihler gerçekleştirmiştir. Haçlı ordularıyla birçok kez savaşan Anadolu Selçuklu, Moğol İstilaları ile de başa çıkmıştır. 1302 – 1308 yılları arasında II. Mesut zamanında yıkılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. imamhatip sosyal dedi ki:

  Çok güzeldi. Bana çok yardımcı oldu

 2. Derya dedi ki:

  İyi akşamlar canılatı

 3. İskender dedi ki:

  “Deveye boyun eğri demişler” ama birilerinin alınmaması için Deve’nin cevabını vermemekte yarar var. Yalnız Yanlışlar şöyle açıklanabilir.:1-Selçuklu devletinin kuruluşu 1075. Yıkılışı da 1308 verilmişken, ve bu süreç için Yaklaşık 200-250 yıl denmesi gerekirken,350 Yıl olarak ifade edilmesi yanlıştır.-2-Selçuklu devletinin kurucu atası olarak “Süleyman Şah” isimli şahsiyetin olması zayıf bir ihtimal.Çünkü,belirgin kanıtları yok.Ayrıca,Süleyman Şah olsa bile bu Süleyman şah’ın Kutalmış oğlu Süleyman olması imkansızdır.Çünkü o dönem de “Şah” ünvanı, İslami geçmişleri eski olan ve hanedanlara mensup olan aile bireylerine verilen bir unvandı. Halbuki bu olayımızda bahsi geçen İsmail Şah’ın bağlandığı Kutalmış’ın babasından önce gelen dedeleri olan İsrail,Mikail,Musa ve Yusuf daha İbrani dinine mensup oldukları için. Nitekim açıklamalarımızı doğrulayan en büyük kanıt,Selçuklu Hükümdarlarının atalarının isimleri olan ve Efsanevi “ŞEHNAME” isimli kitapta da adları geçen ve İrani’lerin büyük hükümdarı olarak da geçen FERİDUN hanedanına mensup Keykavus,Keyhüsrev ve Keykubat isimlerini kullanmalarıdır.

 4. Tarik dedi ki:

  Türkiye selçuklu. Devleti mi ?
  Yuh

  1. imamhatip sosyal dedi ki:

   Sen o anları görmediğin için .ön yargidabulunma

 5. beyza dedi ki:

  çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, selçuklu devletini kim kurdu öğrendim. tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 6. su dedi ki:

  bence gayet normal ve güzel

Yorum Yaz