Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Türkiye Nüfus Dağılışı Haritasından Yararlanarak Nüfusu Az ve Fazla Olan İlleri Belirleyiniz.

Bu yazımızda Türkiye nüfus dağılışı haritasından yararlanarak nüfusu az ve fazla olan illeri belirleyiniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye’de nüfus dağılışı sosyolojik ve coğrafik olarak şekillenmektedir. İklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü coğrafik olarak nüfusa etki ederken eğitim, sağlık, ulaşım, turizm hizmetleri de nüfusun dağılışını etkilemektedir. Türkiye’de nüfus dağılışı bütün bu etkenlerin neticesinde batıda daha yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Doğuda ise nüfus yoğunluğu özellikle yeryüzü şekilleri nedeniyle daha azdır.

Türkiye’nin nüfus dağılış haritasına göre en kalabalık olan iller, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana şeklindedir. Türkiye’nin nüfus dağılış haritasına göre en seyrek olan iller, Tuncel, Kilis, Bayburt, Ardahan gibi şehirlerdir. Türkiye’nin nüfusu gün geçtikçe artmaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mintan dedi ki:

    Tesadüf bizde bugün coğrafya dersinde Türkiye nüfus dağılışı haritasından yararlanarak nüfusu az ve fazla olan illeri belirledik. Nüfusu az olan illerin başında Bayburt ; fazla olan illerin başında ise İstanbul ve Kocaeli gelir.

Yorum Yaz