Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Anayasası Nedir Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Bu yazımızda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk anayasası nedir hangi tarihte kabul edilmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk anayasası cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra oluşturulmuştur. Teşkilatı Esasiye Kanunu’nun kaldırılması ve yeniden düzenlenmesiyle 1921’deki anayasanın yerine cumhuriyet döneminin ilk anayasası olarak bir anayasa oluşturulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk anayasası 1924’te hazırlanan 1924 Anayasası’dır. Bu anayasaya göre devletin dini İslam olmaktan çıkarılmıştır. ilerleyen süreçlerde ise altı ilke anayasaya dahil edilmiştir.

1924 Anayasası, mülga bir anayasadır. 1961 yılına kadar yürürlükte kalmıştır. 1945 yılında Türkleştirilerek kabul edilmiştir.

Anayasada değiştirilemez maddeler bulunmaktadır. İlk şekliyle bunlar şu şekildedir:

*Devletin yönetim şekli cumhuriyettir.

*Türkiye Devleti’nin dili Türkçe, başkenti Ankara’dır.

*Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu egemenliğin tek temsilcisi de Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

Laiklik anayasaya 1937 yılında girmiştir. Türkiye’nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğu ibaresi değiştirilemez maddeler arasındadır. Milli Marş olarak da İstiklal Marşı kabul edilmiş ve değiştirilemez olarak eklenmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Celal dedi ki:

    Bu bilgiler hep yanlış. Mesela devletin dininin İslam olduğu 24’te değil 27 değişikliğiyle çıkarılmıştır. Bayrak, İstiklal Marşı ilk defa 1982 anayasasında zikredilmiştir. 37’de sadece laiklik değil, altı ok anayasaya girmiştir. “Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti” ibaresi ise 1961 anayasasında getirilmiştir.

Yorum Yaz