Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Türkçe Hangi Dil Ailesine Grubuna Girer?

Bu yazımızda Türkçe hangi dil ailesine grubuna girer kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Diller, zaman içinde birbirleriyle etkileşim halinde olarak ya da ortak bir atadan gelerek aynı kaynaklara ulaşırlar. Diller, zaman içinde birbirlerinden sıklıkla etkilenirler. Çünkü milletler sürekli olarak etkileşim halinde bulunmuştur.

Bugün dünya üzerinde saf olarak bir dil konuşulması neredeyse mümkün değildir. Arapça, İngilizce, Çince birbirinden etkilenerek gelişmiştir. En kapsamlı dillerin ya da en sığ dillerin de birbirinden etkilendiği bilinmektedir.

Türkçe de bir dil ailesine mensuptur. Bu mensubiyetini ortak bir atadan gelmekten değil, diller arası ortak kelimelerin alışverişinden kaynaklanır. Geçtiğimiz yüzyıllarda kabul edilen varsayıma göre Türkçe Ural – Altay dil ailesindendir.

Türkçe, Ural – Altay dil ailesinin, Altay kolunda yer alan bir dildir. Türkçe ile birlikte Azerice, Türkmence, Tatarca, Moğolca gibi diller de bu koldadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nil dedi ki:

    Türkçe’nin ait olduğu dil ailesi konusunda araştırma yaparken bu yazıyı buldum çok güzel bir yazı olmuş resmen beni ödevden kurtardı elinize sağlık.

Yorum Yaz